Araplar TOKİ'den "çöl evi" istedi

Suudi Arabistan Konut İdaresi Başkanı Shwesh Bin Saud Al-Dhowaihy, Toplu Konut İdaresi'nden (TOKİ), "çöl şartlarına uygun" konut istedi.

18 Mart 2011, Cuma 14:49
A A

TOKİ’den yapılan açıklamaya göre, Suudi Arabistan Konut İdaresi Başkanı Shwesh Bin Saud Al-Dhowaihy, TOKİ’yi ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Daha sonra TOKİ’nin Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yaptığı konutları gezen Dhowaihy, projenin büyüklüğü ve yapılan çalışmaları çok beğendiğini vurguladı. Açıklamaya göre, TOKİ’nin dar bir kadroyla hızlı ve sağlam konutlar üretmesinin kendilerini çok etkilediğini dile getiren Dhowaihy, benzer projelerin Suudi Arabistan’da da uygulanması için TOKİ’den destek beklediklerini ifade etti.

Dhowaihy, ziyaret sırasında, TOKİ’nin uygulamalarını çok başarılı bulduklarının altını çizerek, şu değerlendirmede bulundu:
"TOKİ’yi başarıya ulaştıran sistemi kendi ülkemizde de uygulamak istiyoruz. Bu konuda TOKİ’den destek bekliyoruz. Konut Kurultayı’nda TOKİ’yi daha yakından tanıma imkanı bulduk. Gerçekten güzel çalışmalarınız ve uygulamalarınız var. TOKİ tarafından yapımı devam eden Tarım ve Köyişleri Bakanlığı hizmet binasının inşaatını da gördük. Hızlı ve iyi işler ortaya koyuyorsunuz. TOKİ’nin sırrı az ve çalışkan personelle nitelikli işler yapmak. Biz de bu modeli Suudi Arabistan şartlarına göre uygulayacağız. Bu nedenle TOKİ’yi Suudi Arabistan’a davet ediyoruz."

Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi’ni TOKİ ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı adına yürüten TOBAŞ’ın Genel Müdür Yardımcısı Vasfi Baygın da Suudi heyete çalışmalar hakkında bilgi verdi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;