Ares 1-X teste çıkıyor

Amerikan Havacılık ve Uzay İdaresi (NASA), Ay'a ve ilk kez Mars'a insan taşıyacak yeni füzenin prototipini yarın deneyecek

26 Ekim 2009, Pazartesi 12:00
A A

Emektar uzay mekiği filosunun yerini almak üzere tasarlanan fırlatma aracı Ares 1-X’in 2 dakika 30 saniye sürecek test uçuşu için tüm hazırlıkların tamamlandığı belirtilerek, yarınki denemenin Ares 1 ile bağlantılı tüm teknik ve yer operasyonlarını görme imkanı tanıyacağı kaydedildi.

700’ün üzerinde sensörden gelecek verilerin aylar sürecek incelemeler ışığında değerlendirileceği deneme, yarın TSİ 14.00’te, hava koşulları izin vermezse ikinci girişim Çarşamba yapılacak.

Cap Canaveral’deki Kennedy Uzay Merkezi’nde uzay mekiklerini fırlatmak için kullanılan 39B fırlatma rampasında 30 yıl sonra ilk kez yeni bir füze bulunuyor. 39B’den iki km uzaktaki 39A rampasında ise Atlantis uzay mekiği 16 Kasımda fırlatılmayı bekliyor.

NASA’DAN iPHONE UYGULAMASI

Bu arada, NASA, popüler akıllı telefon iPhone ve iPod Touch için uzay çalışmalarıyla ilgili bilgi, video, görüntü ve haberleri güncelleyen bir ücretsiz uygulama geliştirdi. Apple’ın "App Store" bölümünden bedava indirilebilecek uygulamayla kullanıcılar, Uluslararası Uzay İstasyonu, Dünya yörüngesindeki uzay araçları veya NASA’nın fırlatacağı uzay araçlarının geri sayımına erişim gibi özellikleri görebilecekler.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;