Arınç: Anadilde eğitimi şu an kabul edemeyiz

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Anadilde eğitimi şu anda kabul etmemiz mümkün değil" dedi.

02 Mart 2011, Çarşamba 10:49
A A

Arınç, KanalTürk televizyonunda yayımlanan "Merkez Siyaset" programında, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.
Bakan Arınç, yerel yönetimlerle ilgili soru üzerine, yerel yönetimlerin güçlendirilmesinin, AK Parti hükümetinin 2002 sonundan itibaren takip ettiği bir yöntem olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Kamu yönetimini yeniden yapılandırma kanunu çıkmıştır. Sayın Sezer tarafından da veto edildi. Anayasa tarafından da iptal edilmiştir. Tekrar gündeme gelmedi. Ona bağlı olarak belediyeler kanunu çıktı. Üstteki çatı kaldı ama alttaki dayanakları bugün inşa edildi. Kamu yönetiminin yerel yönetimleri güçlendirme aşaması bugün yeni bir kanunla tam bir çatıya kavuşmuş olması lazım. Sanıyorum haziran seçimleriyle gündeme gelecek. Yani bunu birilerinin beklediği siyasal amaçlı değil, Türkiye’nin ihtiyacı olacak yapı olarak düşünüyoruz.

Halkın kendi karar mekanizmasında yer almasını temin etmemiz lazım, yerel parlamentolar gibi kimilerinin siyasal jargonlarına yarayacak şeyleri söylemek istemiyorum. Belediye meclisleri ve il genel meclisleri varsa onların güçlendirilmesi lazım. Bugün il genel meclisleri kendi içlerinden başkanlarını seçiyor, daha önce vali başkanlığında seçiyorlardı. Hangi parti çoğunluktaysa ona göre şekillenen yapı var, oralarda valilikler sembolik kalıyor. Bu zamana kadar da il özel idarelerinin bu şekilde yapılanmalarında zarar görmedik. Yani güvenlikle halka sorumluluk vermekle çok şey yapılabilecekmiş."

"Türkiye’nin en önemli meselelerinden birinin Kürt meselesi olduğunu biliyoruz ve AK Parti’nin açılımla adımlar attığını biliyoruz. Seçim sonrasında Kürt kanat önderlerinin ifade ettiği meselede çift dilde eğitim öneriliyor, şahsi fikriniz nedir" sorusu üzerine Arınç, şunları söyledi:
"Anadilde eğitim konusu kabullenemediğimiz konu. Yani bu Anayasanın belli maddelerindeki eğitim dilinin Türkçe olması da izah edilebilir ama bütünlüğün sağlanabilmesi, eğitimin Türkçe yapılmasının getirdiği avantajlar da düşünüldüğünde şeklen konulmuş madde olmanın ötesinde gerçeği de ifade eden düzenleme olarak düşünüyorum."

CHP’nin anadilde eğitim ile ilgili düşüncesinin hatırlatılması üzerine Arınç, "Konuşulabilir ama anadilde eğitime benim bildiğim CHP karşı çıkıyor. İçlerinde bunu dillendirenler var ama genel başkan düzeyinde, olmayacağını söylüyor" diye konuştu.

Arınç, "Anadilde eğitimin Türkiye şartlarında ayrıca verilmesinin hiç mümkün olmadığını, doğru da olmadığını düşünüyorum. AB ölçeğinde diğer ülkelere baktığımızda 1-2 ülkede, o da çok sayıda avantajları görülerek devam ettirilen tarz değil. Yani resmi dilin, eğitim dilinin Türkçe olmasını gereklilik olarak görüyorum" dedi.

Anketlerde Türkiye’de halkın yüzde 17’sinin Kürtçe konuştuğu belirtilerek yöneltilen soru üzerine Arınç, şöyle konuştu:
"Anadil olarak Kürtçeyi konuşuyor olabilir, Türkiye’de sadece Kürtçe konuşulmuyor, Boşnakça, Gürcüce, Arapça da konuşuluyor. Bizim vekillerden, 3 tane bülbül gibi Arapça konuşan vekilimiz çıkar. Şanlıurfa, Mardin, Siirt vekillerimizden bazıları şakır şakır Arapça konuşur, her şey yapabilirler ama eğitim dili konusunda bu kadar farklılığa girilmesinin ne eğitime ne de milletin bütünlüğüne hizmet etmeyeceğini düşünürüm."
Bakan Arınç, kendisine yönelik suikast girişimi iddiasının hatırlatılması üzerine, soruşturmanın 1.5 yıldır devam ettiğini belirterek, "Sonu hayır olsun inşallah. 1.5 yıl oldu, nereye gidiyor diye konuşmuş değilim. Eğer konuşma olsa dünyayı başımıza yıkarlar. Soruşturma henüz neticelenmedi" ifadesini kullandı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;