Arınç: Arı kovanına çomak soktuğumuzu düşünüyorum

Arınç: Arı kovanına çomak soktuğumuzu düşünüyorum

28 Aralık 2009, Pazartesi 15:18
A A

Katıldığı bir televizyon programında hakkındaki suikast iddiaları ile ilgili soruyu yanıtlayan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “Biraz arı kovanına çomak soktuğumuzu düşünüyorum. Çünkü AK Parti döneminde 55'e yakın mafya türü örgütlenme çökertildi” dedi.

Sanatçı Uğur Işılak'ın ‘ATV Avrupa' kanalı için hazırlayıp sunduğu ‘Uğur Işılak'la Söz Pazarı' adlı programa konuk olan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Arınç, siyasi ve sosyal yaşamıyla ile ilgili açıklamalarda bulundu. Arınç, son dönemde gündemden düşmeyen suikast iddiaları ile ilgili bir soruya şu yanıtı verdi:

“Bir hafta önce bu olay ortaya çıktı. Tabii bir suikast eylem olarak düşünülmemeli. Evet gazeteler böyle yazdı ama yani doğrudan silahlı eylemle hedef alınarak bir hareket yapılmış değil. Ancak, ortaya çıkan durum birilerinin bir keşif, bir tespit yaptığını, amaçlarının da belki çok kötü olduğunu ortaya koyabilecek bulgular vardı. Bu tabii Arapça bir kelime. Suikast dediğiniz zaman kötü bir kasıt, yani insanların hayrına olmayan bir şey. Ben biraz arı kovanına çomak soktuğumuzu düşünüyorum. Çünkü AK Parti döneminde 55’e yakın mafya türü örgütlenme çökertildi. Bu geçmiş dönemlerde olmamıştı. Ne emniyet güçleri böyle bir güvence ile yola çıkıyorlardı, ne de yargı bunların hakkından gelemiyordu. Ama bu dönemde siyasi irade güvenlik güçlerinin ardında bütün gücüyle durdu ve nerelerle irtibatı olursa olsun, ne kadar güçte olursa olsun bu çıkar amaçlı suç örgütleri ve mafya tipi örgütlenmeler çökertildi. Artık Türkiye'de bunların tekrar neşvü nema bulması mümkün değil.”

Arınç, bunların yanı sıra siyasi amaçlı, Türkiye’yi karıştırmak, küçültmek, ülkenin önünü kapatmak amacıyla dış ve iç destekli bir takım örgütlenmeler olduğunu, olabileceğini anlattı. Bülent Arınç şöyle devam etti:

“PKK da bunlardan bir tanesidir. PKK bağlantılı diğer örgütler de bunlardan bir tanesidir. Mesela en son Tokat Reşadiye'de yapılan eylemin belki işbirliği halinde yapılmış bir eylem olduğundan da bahsedilebilir. Bu örgütlerle de mücadelemiz devam ediyor. Bunlar, kendilerinin ayakta kalabilmesi için siyasi veya bürokrasiden bazı şahısları kendilerine hedef seçebilirler. Bu bütün dünyada da böyle olmuştur. Yani İtalya'da Aldo Moro'nun başına gelen de budur. Bir yerde birisinin karşılaştığı da budur. Türkiye'de de bütün dünyada olduğu gibi bu tür örgütlenmelerin siyasi suikast, siyasi amaçlı operasyonlara gidebileceği her zaman bir düşünce olarak vardır. Ama güvenlik güçlerimiz, istihbaratımız bu konu üzerinde çalışıyor. Bize gelince, Anadolu'da bir söz vardır ‘Kuştan korkan darı ekmez’ diye. Bir yola çıkmış, bir işi yapıyorsanız bu tip olaylara karşı da, Cenab-ı Hakk muhafaza buyursun, bir taraftan tedbirlerimizi alırken, bir taraftan da Allah'a iltica etmekten başka yolumuz yok. Bunlar niçin bu işi yaptılar, sanıyorum yargı sırasında ortaya çıkacaktır. Ama Emniyet ve güvenlik güçlerimiz çok gözü açık, çok gözü kara, açık derken işine bağlı, gözü kara derken cesur ve kararlı bunu kastediyorum. İnşallah bunlara fırsat vermeyecek ve Cenab- ı Hakk hepimizi korusun.”

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “Siyasetten sıkıldığınız ve pişmanlık duyduğunuz oldu mu?” sorusuna, “Pişmanlık değil de, çok üzüldüğüm dönemler oldu. Yalan söyleyen ve yanlışlık yapan insanlar çok. Eskiden acımasızca eleştiren siyasetçilere beddua ediyordum, eşimin önerisiyle artık Allah'a havale ediyorum” yanıtı verdi.

Programın son bölümünde bir şiir de okuyan Bülent Arınç, bağlamasyla Aşık Veysel'in ‘Uzun ince bir yoldayım' ve bir dönem sevilen ‘Haydi Anadolu' adlı türküleri söyleyen Uğur Işılak'a, nakarat bölümlerinde eşlik etti.

Temel ELCİVAN/ DUİSBURG, (DHA)

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;