Arınç: Çarşaf Türk kadını giysisi

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, CHP'li kadınların Mersin'de yaptığı çarşaf yırtma eylemine büyük tepki gösterdi

04 Mart 2010, Perşembe 14:34
A A

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç referandum ile ilgili tartışmaları yanıtladı. Cumhuriyet Halk Partisi’nin 60 yıldır seçimlerde başarı sağlayamadığını savunan Arınç, ‘Seçimlerden ürken bir partinin, halk oylamasından da korkması mümkündür” dedi.

"BU EYLEMİ ONAYLAMADIKLARINI DUYMAK İSTİYORUM"

Dün Mersin’de, CHP il kadın kolları üyelerinin, ''hilafetin kaldırılışının yıldönümü'' nedeniyle yanlarında getirdikleri çarşafları yırtarak eylem yapmasını eleştiren Arınç, “Cumhuriyet Halk Partisi yöneticilerinden, bu eylemi onaylanmadığını duymak istiyoruz” dedi.

Arınç şöyle konuştu: “Cumhuriyet Halk Partisi, 29 Mart seçimlerinden önce kendilerine göre bir açılım başlatmıştı. Farklı kıyafetlerdeki hanımefendilere, parti rozeti takarak, onları CHP’ye kazandırmak istemişlerdi.

Laiklik adına her zaman endişeyle baktıkları konularda, ‘Asıl laiklik budur. Kimse kadınların kıyafetlerine karışmamalı. Kimse tarikat mensubudur değildir, diye bir ayırım yapılmamalı’ demişlerdi.

CHP'nin çarşaf açılımı sona erdi

Biz de buna inanmıştık ve onaylamıştık. Halkın tamamının siyasetin içine çekilmesini demokrasi adına çok faydalı görmüştük. Dün Cumhuriyet Halk Partisi, Eski Cumhuriyet halk Partisi olarak kendisini gösterdi. O da nedir?

"ÇİĞNEYİP, ÇÖP SEPETİNE ATTILAR"

Mersin’de CHP il başkanı ve Kadın kolları üyeleri bir araya geldiler ve kendilerine göre bir eylem yaptılar. Bu fevkalade çirkin olay şudur, güya çarşafı temsil ettiklerini zannettikleri siyah bezleri aldılar, makaslarla yırttılar, ayaklarının altında ezdiler ve çöp sepetine attılar.

Bunu yapan kim? CHP il başkanı, Kadın kolu başkanı ve üyeleri, yani 29 Mart öncesinde, Cumhuriyet Halk Partisi rozetini takarken, Gürsel Tekiniyle, Kemal Kılıçdaroğluyla, Nur Serteriyle, Deniz Baykalıyla, alkışlar içerisinde ‘Biz de artık çarşaflı hanımefendilerin siyasete katılmasından yanayız, onların kıyafetleri bizleri ilgilendirmiyor’ diyerek, hepimizi sevindiren bir açılım yapan CHP, dün Mersin’de rozet taktıkları çarşafları yırttılar, ayaklarının altında çiğnediler ve çöp sepetine attılar.

"ÇARŞAF TÜRK KADINININ GİYSİSİ"

Dün yaşanan bu olay karşısında, inanıyorum ki sayın Baykal’ında, CHP yöneticilerinin de söyleyecekleri bir şey vardır. Türk kadınının bir bölümünün giysisi olan, bir kıyafeti ayaklar altında çiğneyerek çöp sepetine atmanın ne cumhuriyet ile, ne halkla, ne de Cumhuriyet Halk Partisi ile ilgisinin olmadığını ve bu yapılan eylemin onaylanmadığını duymak istiyoruz. O çok konuşan mikrofon bülbüllerinin, bu konuda da şahsen bir şey söyleyeceklerini şahsen ümit ediyorum.”

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;