Arınç: Daha çok telefon, mektuplar çıkacak

Arınç, "Sayın Başbuğ'un birilerine böyle bir konuşma yapmış olduğuna dair bir bilgi yada belge bulunursa yadırgamam" dedi

04 Haziran 2011, Cumartesi 10:10
A A

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı olan İlker Başbuğ’un yine dönemin Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu’ya ‘Anayasa Mahkemesi ile konuştuk. AKP’yi kapatacaklar. Erdoğan, Gül, yada Arınç seçilirse, TSK müdahale edecek" sözlerini söylediği iddia edilen bilgi notu ile ilgili değerlendirmede bulundu.

Arınç, "Sayın Başbuğ’un birilerine böyle bir konuşma yapmış olduğuna dair bir bilgi yada belge bulunursa yadırgamam" dedi.

Bursa’da yerel bir televizyonun canlı yayın programına katılan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, isminin bu tür işlerde çok geçtiğini ve birilerinin kendisini ve arkadaşlarını hedef aldığını bildiğini söyledi. TSKda olmayan bilgi veya belgenin başka yerlerde ele geçirilebilineceğine dikkat çeken Arınç, "Dolayısıyla Genelkurmay’dan yapılan o açıklama tek yanlı bir açıklamadır. Ortada ciddi bir delil varsa bunun araştırılması gerekir. Ancak ben 27 Nisan ve öncesi Cumhurbaşkanlığı seçim döneminde yaşanan olayların tanığıyım. Çünkü meclisi ben açıyordum, ben kapatıyordum. 367’nin ne olduğunu CHP’nin anayasa Mahkemesi’ne nasıl gittiğini, Anayasa Mahkemesi’nin aslında görevi dahilinde olmamasına rağmen bu 367’yi nasıl kabul ettiğini ve bir hukuki cinayetin nasıl işlendiğini bilen birinci dereceden tanığım. Dolayısıyla sayın Başbuğ’un birilerine böyle bir konuşma yapmış olduğuna dair bir bilgi yada belge bulunursa, doğrusu bunu yadırgamam. Ben İlker Başbuğ ihtimali ile bunu bir yana koyayım ama Anavatan Partisi’nin o zamanki Genel Başkanı böyle bir teklife muhatap olmuş olabilir." diye konuştu.

DEMEK Kİ TÜRKİYE’DE KIYAMET KOPARMAYI DÜŞÜNENLER OLMUŞ

Sosyal ve siyasi içerikli olaylarda matematiğin işlemediğini belirten Arınç, "Yani bugünkü haber çok yanlış, çok yanıltıcı, ‘olmaz’ diye ortalıkta bağırılacak bir haber değil. Demek ki ben veya Abdullah Bey, veya Tayyip Bey seçilirse, Türkiye’de kıyamet koparmayı düşünenler olmuş, bu ülkede. Ama biz hala ayaktayız. Türkiye Cumhurbaşkanını seçti ve 3 yıldan beri de Türkiye’yi gül gibi bir cumhurbaşkanı yönetiyor" dedi.

SAYIN BAŞBAKAN İNAN KIRAÇ’A ‘YAŞINDA ÇOK İLERİ. SONRA MAHCUP OLMA DEMEK İSTEMİŞTİR

İşadamı İnan Kıraç’ın CHP ile ilgili açıklamaları ve ardından Başbakan Erdoğan’ın Kıraç’ı sert bir dille eleştirmesi ile ilgili sorulan Arınç, "İnan Kıraç bir işadamıdır. Koç Ailesi ile bütünleşmiş, isim yapmış bir insandır. Ama sıfatı gazeteci değildir, siyasetçi değildir, esnaf değildir. Ama bu beyefendi hangi konular üzerinde konuşmalar yapıyor? Diyorlar ki, ‘Deniz Baykal’a gitti. Baykal’a dedi ki, şunları şunları şunları bir daha aday yapma’ İşadamı söylüyor bunu. Baykal’da onu dinledi, tam tersini yapacaktı. Baykal arkadaşı Yılmaz Ateş’i çağırdı ve ona dedi ki ‘Bu İnan kıraç geldi bana, parti içi ile ilgili şu şu şu meseleleri söyledi. Seninde haberin olsun. Ben bunu yapmayacağım’ İnan Kıraç da bunu yapmayacağını anladı. Ondan sonra kasetler piyasa çıktı’ deniyor. Ben onların yalancısıyım. Sonra bu zatı muhterem tekrar Cüneyt Arcayürek’e gitti. O’na dedi ki, ‘CHP bu seçimde birinci parti olacak. O da diyor ki ‘Ağabey yapma, etme.’ ‘Merak etme biz her şeyi biliyoruz, sen bunu yaz. Olmazsa, ne istersen benden iste’. Sen işadamısın Türkiye siyaseti ile ilgileniyorsun iyi ama bir genel başkana gidip de ‘partide şöyle yaparsan destek oluruz, böyle yaparsan destek olmayız demek senin işin mi Allah aşkına!’ Bu sayın Baykal’ın ortaya attığı bir iddia değil. Bugüne kadar da yalandır diye bir cevap gelmedi. CHP birinci parti olacak demekle sokaktaki insan seçmen, CHP’liler, Kemal Kılıçdaroğlu söylese, amenna! Ama bunu İnan Kıraç ismindeki bir kişi yaparsa bundan hem CHP zarar görür. Sayın Başbakan, ‘kardeşim sen bu işlere çok fazla karışma. Bir seçmensen, bir ülkenin siyasetini düşünen insansan, düşündüklerini söyle ama müdahale etme. Yol gösterme, şekil verme. Bu senin işin değil. Bak bunları yaparsın CHP birinci parti olmaz. Yine Ak Parti birinci parti olur. Sonra sen insanların yüzüne nasıl bakacaksın? Mahcup olursun. Yaşında çok ileri. Sen bu yaşta mahcup olma demek istemiş. Niye kötüye yoruyorsunuz? Eleştirebilirler. Mesela ben sayın Boyner’i çok ağır eleştirdim. Sayın Boyner de beni çok ağır eleştirdi. Ödeştik. Ben söyleyeceğimi söyledim, o da söyleyeceğini söyledi. Her gün kavga edecek halimiz yok. TÜSİAD önemli bir kuruluş. Türk iş hayatında çok saygın bir kuruluş. Ancak bu kuruluşun başındaki kişi hükümeti eleştireceğim derken yanlış işler yaparsa biz de bu yanlışlıkları biraz üst perdeden belki ama karşılığını veririz. İnan kıraç da böyle bir yanlışlık yaparsa ’bak mahcup olursun sonra, mahcup olma. Senin saygın bir ailenin ferdisin. Siyaseti kendi seyrine bırak. Al bütün aileni git CHP’ye oy atsın. Buna kimse karışmaz’ Tayyip Bey bunu demek istemiştir. Tayyip Bey çok yumuşak kalpli bir adam"

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;