Arınç-Gökçek depreminden sonra dolarda son durum

ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin, faiz artırımlarının bu yıl ortasında başlayabileceğine ilişkin öngörüleriyle dolar yeniden 2.55 liranın üzerini gördü

24 Mart 2015, Salı 09:16
A A

Dolar, dün 2.59 lira düzeyine kadar yükseldikten sonra, kredi derecelendirme şirketi Fitch’in Türkiye’nin kredi notunu teyit etmiş olması, Merkez Bankası üzerinde bir süredir "faiz baskısı" olmaması gibi etkenlerle günü 2.55 liranın altında kapattı.

Yeni güne de bu düzeylerde başlayan dolar, San Francisco Fed Başkanı John Williams’ın, faizlerin artırılması amaçlı tartışmalar için en uygun zamanın yıl ortası olduğunu söylemesi üzerine yükseldi. Dolar, 2.5532 liraya kadar yükseldikten sonra 2.55 düzeyinin üzerinde hareket etmeye başladı.

Dolardaki yukarı yönlü hareketin etkisiyle, Borsa İstanbul Endeksi de güne yüzde 0.1 düşüşle 83 bin 654 puandan başladı.

Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer da dün, Fed içinde faiz artırımlarının bu yıl başlaması yönünde beklenti olduğunu söylemişti.

Fischer konuşmasında, faizlerin Haziran veya Eylül veya daha ileri bir tarihte veya bu tarihler arasında, ancak bu yıl içinde artırılabileceğini söyledi.
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;