Arınç: Kürtçe TV kuruldu, dünyanın sonu mu geldi

Arınç: Kürtçe TV kuruldu, dünyanın sonu mu geldi

07 Eylül 2009, Pazartesi 10:13
A A

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, AKP olarak demokratik açılım konusunda herkesin fikrine açık olduklarını belirterek, “Gelin hep birlikte bu meseleyi çözelim” dedi. Bakan Arınç, CHP lideri Deniz Baykal'ı da eleştirerek, “Hep olmazları mı konuşacaksın sen, ne zaman pozitif anlamda söylemde bulunacaksın?” diye sordu.
AKP Manisa İl teşkilatı tarafından Taylan Plaza’da verilen iftar yemeğinde konuşan Bakan Arınç, Kürt açılımı konusunda İçişleri Bakanı’nın her kesimi dolaştığını belirtti. Herkesin fikrini aldığını ve her kesimin fikrini açıkça söylemesi için platform oluşturduklarını ifade eden Bakan Arınç, “Her kesim, etnik kimliğini, demokratik haklarını kullanarak, işi terör noktasına vardırmadan kullanabilmeli. Biz bunu ülkenin zenginliği olarak görüyoruz” dedi.

‘KÜRTÇE TELEVİZYON KURULDU, DÜNYANIN SONU MU GELDİ?’

Herkesin ana dilini konuşabilmesi gerektiğini belirten Bakan Arınç, “Kürtçe konuşmak 80 ihtilalinden sonra 84’e kadar yasaktı. Kim Kürtçe konuşursa gözaltına alınırdı. Bu doğrumuydu hayır, yanlıştı. Bu yanlış bizi birbirimize düşman etti. Şimdi Kütçe kurslar açıldı, giden var gitmeyen var. Şimdi Kürtçe televizyonumuz bile var dünyanın sonu mu geldi? Bir kanal akşamdan sabaha kadar Kürtçe konuşuyor da bölündü mü Türkiye. Eskiden ROJ TV’yi izleyenler, Suriye'nin, İran’ın Kürtçe yayın yapan televizyonunu izleyenler, şimdi devletinin Kürtçe televizyonunu izliyor. Bir ay sonra TRT Arapça, ardından Farsça kanalları açıp, bütün Ortadoğu’ya yayın yapacağız. TRT’nin İngilizce televizyonu olacak, BBC, CNN gibi İngilizce yayın yapacak” dedi.

DAĞA ÇIKMAYI ENGELLEMELİYİZ

Hala dağa çıkanlar vardır diyen Arınç, “Bunun önüne geçmek lazım. Terör örgütüne katılmak için dağa çıkma ihtiyacı duyanlara, ‘hayır dağa çıkma burada bizim ol, ne istiyorsan demokrasi içinde senin varlığın önemlidir. Konuş dinleyeyim, ben konuşayım sen dinle’ demeliyiz. Sorun yoktur derseniz, gözünüzü kapamış gibi olursunuz. Gündüzü gece yaparsınız. Sorunu sadece terör sorunu olarak alırsanız, silah olur, bomba olur, uçak olur. Termal kameralar olsa da sınırdan girip karakol basabiliyorlar. Şehir içinde dolaşıp terör yapıyorlar. Konvansiyonel silahlar içinde değil, gizlenerek can yakıyorlar. Bunlarla mücadeleyi aksatmadan yapmalıyız. Silahla gelene, vatanı bölmeye kalkana, askere silah çekene anladıkları dilden en ağır cevabı vermeliyiz. Ama bize bugün söylenen bir söz var. Dağa çıkanları önleyin, çıkanları indirin. Nasıl yapacağım ben bunu.

BAYKAL'I ELEŞTİRDİ

Konuşmasında Deniz Baykal'ı da eleştiren Bakan Arınç, “Deniz Baykal Antalya’da 1.5 saat denize giriyor. Çıkınca ‘Ben bunlarla bir araya gelmem’ diyor. Sen ana muhalefet partisinin başkanı değil misin? Bu iktidar gitse sen alternatif değil misin? Hep olmazları mı konuşacaksın sen? Ne zaman pozitif anlamda söylemde bulunacaksın” diye sözlerini bitirdi.

Mehmed Hakkı ÖZBAYIR/MANİSA, (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;