Arınç'ın evinin krokisi değil, bilgisayar tamircisinin yeriymiş!

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a suikast iddiasıyla başlattığı soruşturmada verdiği takipsizlik kararının ayrıntıları ortaya çıktı

11 Mart 2015, Çarşamba 09:55
A A

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a suikast düzenleneceği iddiası ile 6 yıl önce açılan davaya verilen takipsizlik kararının ayrıntıları ortaya çıkıyor.

'ABDULLAH GÜL' BAŞLIKLI NOT DA KİTAP ÖZETİYMİŞ


Hürriyet gazetesinden Mesut Hasan Benli'nin haberine göre, kararda şüpheli albay Erkan Yılmaz B.’nin, ajandasındaki “Abdullah Gül” başlıklı notun, oğlunun hazırladığı kitap özeti olduğu belirlendi. Albay ifadesinde, “Yazı bana ait değildir. 16 yaşındaki oğlum Musa’nın Gülü ve Musa’nın Çocukları kitabının özetini çıkarmıştır. Oğlumdan yazı örneği alınsın” talebiyle söz konusu yazının bilirkişiye gönderildiği anlatıldı. Bilirkişinin yazının albayın oğluna ait olduğu yönünde rapor verdiği belirtildi.

BİLGİSAYAR TAMİRİYLE GÖREVLENDİRİLEN ASKERE YOL TARİFİ İÇİN ÇİZMİŞLER

Soruşturmanın önemli delillerinden biri olan ve Arınç’ın evinin krokisi olduğu öne sürülen kağıdın, bir bilgisayar tamircisinin adresine ait olduğu saptandı. Astsubay M.U.’nun bilgisayarın tamiri için bir asker görevlendirdiği, askerin tamirciyi bulması için bir kroki çizilerek, adresin tarif edildiği kaydedildi.

KOZMİK ODA TAKİPSİZLİKLE SONUÇLANMIŞTI

Albay Erkan Yılmaz B.’ye ait HTS raporlarında Arınç’ın evinin bulunduğu Çukurambar çevresinde bulunması şüpheli olarak nitelendirilmişti. Albay ifadesinde alışveriş için gittiğini belirtti. Kararda, alış veriş yaptığını öne sürdüğü mağazalardan getirilen kayıtların, albayın ifadesiyle örtüştüğü vurgulandı.

Bülent Arınç’a “suikast” iddialarıyla 2009’da başlatılan ve devletin çok gizli bilgilerinin bulunduğu Genelkurmay’a bağlı Seferberlik Tetkik Kurulu’na girilerek, 25 gün süren arama yapılmasıyla gündeme oturan “Kozmik Oda” soruşturması 6 yıl sonra takipsizlikle sonuçlandı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;