Arınç'tan Ruhban Okulu açılımı

Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcısı Bülent Arınç, Heybeliada Ruhban Okulu'nda din görevlisi yetiştirme ihtiyacını haklı gördüklerini belirtti

Arınç'tan Ruhban Okulu açılımı

Dini azınlıkların ruhani liderleriyle biraraya gelen Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcısı Bülent Arınç, toplantı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Heybeliada Ruhban Okulu'nun durumunun sorulması üzerine Arınç, toplantıda konunun gündeme geldiğini belirtti. Arınç, "Heybeliada Ruhban Okulu konuşmalarımız için de geçti. Sayın patrik düşüncelerini ifade etti" dedi.

"Bu konuda çalışma yapıldığını sayın başbakanımız da milli eğitim bakanımız da devlet bakanımız da ifade ediyor" diyen Bülent Arınç, "Biz iyi niyetle olaya yaklaşıyoruz. Ama Anayasa Mahkemesi'nin ve diğer mevzuat hükümlerinin bir kısıtlama getirdiğini biliyoruz.

Hükümetimizin görüşü; dini inançlara sahip ülkemizde yaşayan insanların azınlık statüsü içinde değerlendirilirse değerlendirirsin, Lozan'dan kaynaklanan hakları söz konusu edilirse edilsin, biz onlara başkasından farklı olarak bakmıyoruz.

Onların din görevlisi yetiştirme ihtiyaçlarını, dini haklarının bir gereği olarak haklı buluyoruz. Heybelida Ruhban Okulu'nun tekrar eğitime başlaması konusunda şahsım ve hükümetimizin kararı olduğunu bildirmeliyim.

Bir hukuk devleti olan Türkiye'nin kendi mevzuatı içerisinde umarım çok fazla geçmeden gerçekleştireceğiz. Bu konuda sayın patrik ve ilgililerle görüşmelerimiz devam ediyor" dedi.

Dilhun GENÇDAL-Ünsal ÇAKİN/İSTANBUL (DHA)