Arjantin basınında Erdoğan tepkisi: "Büyük skandal"

Arjantin basınında Erdoğan tepkisi:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Atatürk anıtı açılışının iptal edilmesi üzerine, Latin Amerika’nın ikinci büyük ülkesi Arjantin’e ziyaretinden vazgeçmesi, Arjantin basınında yankı buldu. Arjantin Cumhurbaşkanlığı ile Buenos Aires Hükümeti arasındaki çekişmelere dikkat çeken Clarin gazetesi "Ziyaretin iptali, büyük bir skandal" derken, La Nacion da, Erdoğan’ın "öfkelendiği"ni savunduğu haberinde, Türk Büyükelçisi Hayri Hayret Yalav’ın "Bize herhangi bir gerekçe göstermediler" tepkisini de aktardı.

İŞTE ERDOĞAN'IN TEPKİSİ

Federal bir cumhuriyet olan Arjantin’in önde gelen gazetelerinden Clarin,  Atatürk’e anma töreninin iptal edildiğine dikkat çekti. Haber şu ifadeler yer aldı: "Arjantin'deki etkin Ermeni topluluğun baskıları ile soykırım ihtilafı, ziyaretin gerçekleşmemesine yol açyı. Ziyaretin iptali, büyük boyuttaki bir skandalı tetikledi. Çünkü Ermenistan ile Türkiye arasında olduğu gibi sorunlu durumların karşısında burada işlerin ne kadar kötü idare edildiğini gözler önüne serdi ve aynı zamanda ulusal ile kent hükümetleri arasındaki çatışmaları bir kez daha ortaya koydu."

LA NACİON: "ERDOĞAN ÖFKELENDİ"

Diğer büyük Arjantili gazete La Nacion da, özellikle Arjantin Cumhurbaşkanlığı (Pembe Saray) ile Buenos Aires hükümeti arasındaki çekişmelere ağırlık verdiği haberinde "Türk Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan kızgındır. Brezilya’dan Arjantin’e seyahatinden bir gün önce Buenos Aires hükümeti, ülkesinin ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’a ait bir anıtın açılışına izin vermedi. Bu duruma öfkelenen Erdoğan,  valizleri yeniden boşaltmak zorunda kaldı" diye yazdı.

Türkiye’nin Buenos Aires’deki Türk Büyükelçiliğinin rahatsızlığına da dikkat çeken La Nacion’a konuşan Büyükelçi Hayri Hayret Yalav ise, anıta ilişkin işlemlerin Kasım 2009’da başlatıldığını ve son güne kadar herhangi bir sıkıntı yaşanmadığını belirterek, "Bize herhangi bir gerekçe gösterilmedi ve neden fikrini değiştirdiklerini bilmiyorum" şeklinde konuştu.