Arkadaşının yerine askere gitti

Zonguldak'ın Ereğli İlçesi'nde, 8 yıl önce askerliğini yapan 28 yaşındaki Ahmet Danışmaz, çocukluk arkadaşının yerine de askere gitti

29 Haziran 2010, Salı 15:15
A A

İlginç olay, iki arkadaşın bir sohbet ortamında birbirlerine çok benzediklerini fark etmeleriyle başladı.

"BENİM YERİME DE ASKERE GİTSENE"

Babası sac tüccarı olan Kenan Öztürk, babası manav olan ve askerliğini 2002- 2003 yılları arasında yapan Ahmet Danışmaz’a iddiaya göre, “Biz birbirimize çok benziyoruz. Benim yerime askere gitsene” dedi.

2HER AY BİN LİRA, BİTİNCE 50 BİN LİRA VERİRİM"

Danışmaz, önce şaka yaptığını düşündüğü arkadaşının, “Sana askerlik boyunca her ay bin lira, bittikten sonra da 50 bin lira veririm” demesi üzerine teklifi kabul etti.

"DÖNÜNCE OTOMOBİL ALIRIM"

Yakınlarına, “Kendi askerliğimi Isparta’da rahat bir ortamda yaptım. Bunu da yaparım, bir şey olmaz. Dönünce de otomobil alırım” dediği belirtilen Ahmet Danışmaz, düzenledikleri sahte kimlik ve evraklarla askerlik şubesine giderek başvusunu yaptı.

ACEMİLİK BİTTİ

Ahmet Danışmaz, 5 Aralık 2009’da Ankara Etimesgut’taki birliğe teslim oldu. Burada acemi eğitimini tamamlayan Danışmaz, daha sonra Edirne Keşan’daki 4'üncü Mekanize Tugay Komutanlığı’nda Kenan Öztürk’ün yerine askerliğini yapmaya devam etti.

Ahmet Danışmaz, dün izinli olarak memleketi Ereğli’ye geldi. Ereğli İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, bir ihbar üzerine dün önce Kenan Öztürk’ü, bugün de Ahmet Danışmaz’ı gözaltına aldı.

Kenan Öztürk ve Ahmet Danışmaz, ifadelerinde suçlarını itiraf etti. Öztürk ve Danışmaz, “Başkasının yerine askerlik görevini ifa etmek ve evrakta sahtecilik” suçlarından adliyeye sevk edildi.

İlhan ÇETİN/Zonguldak (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;