Arkadaşları için açlık grevindeler

Edirne'de, tutuklanan 2 arkadaşlarının serbest bırakılmasını ve 'parasız eğitim' olanağının sağlanmasını talep ettikleri sırada gözaltına alınan 7 öğrenci serbest bırakıldı

Arkadaşları için açlık grevindeler

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 14 Mart 2010 tarihinde İstanbul’da yaptığı ’Roman Çalıştayı’ konuşması sırasında Ferhat Tüzel ve Berna Yılmaz adlı 2 üniversite öğrencisi ’Parasız eğitim istiyoruz. Alacağız’ yazılı pankart açıp slogan attıkları için gözaltına alındıktan sonra ’silahlı terör örgütüne’ üye olmak suçundan tutuklandı.

Gençlik Federasyonu üyesi öğrenciler de arkadaşlarının serbest bırakılması ve parasız eğitim talebiyle dün Edirne İlhan Koman Parkı’nda çadır kurarak açlık grevi yapmak istedi. Polis tarafından izin verilmeyince, öğrenciler ile polis arasında arbede yaşandı. 7 öğrenci gözaltına alındı.

SAVCLIK TARAFINDAN SERBEST BIRAKILDILAR

Polis tarafından gözaltına alınan 7 öğrenci, dün akşam saatlerinde savcılıktaki sorgularının ardından serbest bırakıldılar. Serbest kaldıktan sonra açlık grevi yaptıkları alana gelerek tekrar çadır kuran öğrenciler, tutuklu olan arkadaşları Ferhat Tüzel ve Berna Yılmaz’ın posterlerini duvara astılar.

İmza kampanyası başlatan öğrenciler, yoldan geçen vatandaşlardan parasız eğitim için destek istedi. Arkadaşlarının serbest bırakılmasını istediklerini belirten Gençlik Federasyonu Üyesi Yılmaz Fırat, " Roman Çalıştayı’nda 'Parasız eğitim istiyoruz, alacağız’ pankartı açtıkları için tutuklanan Ferhat Tüzel ve Berna Yılmaz için 7 günlük açlık grevine başladık.

İlk arkadaşlarımız çadırı açarken saldırıya uğradılar ve gözaltına alındılar. Benim de içinde bulunduğum ikinci grup da gözaltına alındı. Bundan sonra gelen üçüncü ekibe müdahale olmadı. Bizler bu çadırı hem Ferhat Tüzel hem de Berna Yılmaz serbest bırakılmasını hem de 73 milyon halkın talebini dile getirmek için çadırımızı açtık.

Ferhat ve Berna’nın gördüğü zulmün yanında bizim 7 günlük açlık grevine girmemizin çok büyük bir öneminin olmadığını düşünüyoruz" dedi. Gözaltına alınıp serbest bırakılan öğrencilerden Serkan Fikir ise, gözaltılar ve tutuklamalara rağmen mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

Gökhan BALCI/DHA