Artan otobüs kazaları için 'önlem' açıklaması

İstanbul'da yaşanan otobüs kazaları sonrasında Özel Halk Otobüsü Şirketleri bir basın açıklaması yaparak radikal önlemler alınacağını ve denetimlerin sıklaşacağını açıkladı

02 Ağustos 2014, Cumartesi 14:56
A A

İYapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi; "Son günlerde meydana gelen otobüs kazaları nedeniyle,alınacak önlemleri görüşmek üzere İETT Genel Müdürlüğünde bir toplantı gerçekleştirildi. 1.08.2014 Tarihinde yapılan toplantıya İETT Genel müdürü Mümin Kahveci,yardımcıları,Özel Halk Otobüsü Şirketleri Yönetim Kurulu Başkanları katıldı.

Toplantı sonucunda 4.08.2014 tarihi itibariyle acil olarak aşağıdaki önlemlerin uygulanmasına karar verildi. Mevcut şoför sertifikaları güncellenerek yenilenecek.Çalışan yaklaşık 4 bin şoför,psikoteknik muayene ve güvenli sürüş eğitiminden geçirilecek.Mevzuatta belirlenen hız sınırları AKYOLBİL sistemi ile denetlenecek.

Manevi hali riskli görülen şoför,o gün trafiğe çıkarılmayacak.Yılda bir kez yapılan araç muayeneleri,gerektiği hallerde zaman aralığı gözetmeksizin tekrarlanacak.4.Ağustos.2014 tarihi itibariyle tüm evrak ve belge kontrolleri yapılacak.

Şoförlerin algı yönetimi,trafik kuralları,psikoteknik ve halkla ilişkiler konularında sürekli hizmet içi eğitime tabi tutulmaları sağlanacak.

Şoförlerin mevzuatta belirlenen çalışma süreleri AKYOLBİL sistemi ile denetlenecek.Araçların servis sonrası bırakıldığı alanlar kontrol edilerek denetim altına alınacak.

Tip onay belgesi olmayan araçlardaki tadilatlar incelenecek.Merkez peronlarda Emniyet , İETT ve Özel Halk Otobüsü Şirketleri tarafından denetimler gerçekleştirilecek" 

 

 

 

 

 

 

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;