Artık hayata bağımlı

Ender Akalın, 27 kez hastaneye yatarak gördüğü tedavinin ardından 12 yıl önce bağımlılıklarından kurtulmayı başardı. Şimdi hayatını, bağımlıları kurtarmaya adıyor

Artık hayata bağımlı

Safranbolu’da orta halli, çocuklarına düşkün bir anne-babanın ikinci oğlu olarak dünyaya gelen Ender Akalın (49), 7 yaşında sigaraya, 12’sinde alkole, 13 yaşında da kumar oynamaya başladı. Başarılı bir öğrenciydi, ama liseyi bitiremedi. Ağabeyinin İstanbul’daki tekstil firmasında çalışmaya başladı.

‘VÜCUDUM PES ETTİ’

5 yıl sonra evlendi, bir kız babası oldu. Ancak bağımlısı olduğu alkol ile kumar yüzünden ailesi ve eşiyle yıllarca problemler yaşadı. Ender Akalın başından geçenleri ve bağımlılıklarıyla mücadelesini şöyle anlattı: “Günde 5 şişe alkol tüketiyor, kumarhanelerde bir gecede 2 lüks otomobil parası kaybediyordum. 1995’te vücudum pes etmeye başlamıştı. Ailemin ısrarıyla 26 kez İstanbul’da Balıklı Rum Hastanesi’nde tedavi gördüm. Tedaviden sonra iyileştiğimi düşünüyor, hastaneden çıkınca başladığım yere dönüyordum. Eşimle boşandık, ailem de çaresizlikten benden uzaklaştı.”

‘ÇEVREMİ DEĞİŞTİRDİM’

“En son Kasım 1996’da beni evimde tükenmiş halde bulan ailem tarafından tekrar hastaneye yatırıldım. Yaşama umudumu yitirmiştim. Gitmemek için 7 saat direnmişim. Ama yolda ‘Tanrım temiz kalmak istiyorum, başka hiçbir şey istemiyorum’ diye bağırdığımı hatırlıyorum. 14 ay kaldığım hastaneden çıktığımda doktorların önerisiyle iş yaşamından çekildim, bağımlılıklarımdan vazgeçtim, arkadaş çevremi değiştirmek için İstanbul’u terk ettim. Yine doktorların önerisiyle merkezi Amerika’da olan ve dünyaya yayılan ‘Adsız Alkolikler’ diye bir kuruluş olduğunu öğrendim. Bu kuruluşun Bodrum’daki merkezine gitmeye başladım. Hiçbir alkoliğin, alkolü bıraktığı gün ailesiyle arası düzelmez. Bu süreçte yapayalnızdır.”

‘KİMLİKLER KAPIDA KALIYOR’

“İşte bu durumda Adsız Alkolikler kişiye aidiyet duygusu sağlıyor. Kimliklerin kapının dışında kaldığı kuruluş, alkolizmin yol açtığı fiziksel ve psikolojik sorunlara çözüm önermiyor. Orada bulunma amacımız verilen programı çalışıp yaşamımızı organize ederek bağımlılıklarımıza dönmemek. Kurtulmak isteyen herkese kapımız açık.”

AA