Artık uçakta telefonla konuşacaklar!

Japonya Ulaştırma Bakanlığı'nın dün yaptığı açıklamaya göre; 1 Eylül itibariyle uçaklarda akıllı telefon ve tabletler dahil tüm elektronik aletler serbest olacak

08 Ağustos 2014, Cuma 10:59
A A

Japonya'da uçaklarda, 1 Eylül itibariyle akıllı telefon ve tabletler dahil tüm elektronik aletler serbest olacak

Tüm cihazlar yine "uçuş modu" halinde kullanılacak; ancak iniş ve kalkışlarda uçak içindeki cihazları kötü etkileyebilecek durumların oluşmaması için geliştirilen özel cihazlarla uçaklardaki özgürlük artacak.

İNTERNETE GİRİLEBİLECEK

Kablosuz internet bağlantıları belirli kısıtlamalar içerisinde mümkün olacak. Uçak kalkmadan önce kapatılması istenilen telefonlar artık uçak kalkana kadar açık kalabilecek. Arama yapılabilinecek ve gelen aramalar cevaplanabilinecek. E-mail alıp göndermek ve internette gezinmek serbest olacak.

Daha öncesinde Japonya Kara, Altyapı, Ulaştırma ve Turizm bakanlığı iniş ve kalkışlarda navigasyon sistemine zarar verdiği gerekçesiyle elektronik cihazların kullanımını yasaklamıştı. Bu uygulama küçük yerlerde ve eski model uçakların kullanıldığı yerlerde yapılmayacak çünkü eski uçaklar yenileri kadar radyo dalgalarına karşı dayanıklı değil. ABD ise elektronik cihaz kullanım iznini 2013 Ekim ayında vermişti.

Kenan KARADENİZ (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;