AS Roma bankaya devredildi

İtalyan futbol devi AS Roma'yı 17 yıldır elinde tutan, Sensi Ailesi, içine girdiği borç batağından kurtulamayınca kulübü Unicredit Banca di Roma'ya devretti

09 Temmuz 2010, Cuma 10:21
A A

Rosella Sensi, AS Roma'yı 1993 yılında satın alan babası Franco Sensi'nin ölümünden sonra mali kriz içindeki kulübün yönetimini devraldı. Sensi, 2 yıllık başkanlık süresince kulübü krizden kurtarabilmenin yollarını aradı.

Sensi, kemer sıkma politikası başlatarak, mali durumu biraz rahatlatsa da 325 milyon Euro'yu bulan borç batağından çıkamadı. Sensi Ailesi'ne ait olan Italpetroli'nin yüzde 100 hissesine sahip olduğu AS Roma'nın satışıyla ilgili alıcılarla görüşmeye başlamıştı.

SOROS VE EMIRATES KULÜBE TALİPTİ

Ünlü yatırımcı George Soros ve Emirates Grup'un kulübe talip olduğu söylentileri ortalıkta dolaşırken Italpetroli, kredi borcunu ödeyemediği Unicredit Banca di Roma'yla masaya oturdu.

Dün akşam geç saatlerde başlayan toplantı sonunda kulübün bankaya devredildiği açıklandı. 230 Milyon Euro karşılığında kulübü devrettiği belirtilen Italpetroli, grup bünyesinde bulunan bazı gayrimenkulleri de bankaya vermek zorunda kaldı.

ALICI ÇIKANA KADAR SENSİ BAŞKAN

Unicredit'in CEO Yardımcısı Paolo Fiorentino, toplantı sonrası yaptığı açıklamada, şirket ve banka arasında imzalanan anlaşma gereği bir alıcı bulunana kadar Rosella Sensi'nin Roma Kulübü başkanlığını sürdürmesine karar verildiğini söyledi.

Rosella Sensi ise, "Bu anlaşmaya tarafların uzlaşması sonucu varılmıştır. Özellikle bu şehre ait olan AS Roma'nın çıkarlarını korumaya özen gösterdik" dedi. Bu haberin ajanslara düşmesiyle taraftar sitelerine yorumlar yağmaya başladı.

AS Roma taraftarlarının buluştuğu ortak nokta, transfer sezonunun başladığı ve belirsizlik içinde olsa bile kulübün futbolcu alımına ara vermemesi gerektiği.

ESMA ÇAKIR/ROMA (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;