Aselsan'dan yeni nesil termal kameralar

İçişleri Bakanı Güler, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Bağış ve Milli Savunma Bakanı Yılmaz "Entegre Sınır Yönetimi Eylem Planı Aşama 2 Projesi" törenine katıldı

26 Kasım 2013, Salı 19:27
A A

 Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz  "Entegre Sınır Yönetimi Eylem Planı Aşama 2 Projesi" töreninde, entegre sınır yönetimi eylem planı 2. aşama projesinin, bir Türk savunma sanayi firması olan ASELSAN'ın, uluslararası firmalarla hem fiyatta hem de kalitede rekabet ederek kazandığı bir proje olduğunu söyledi.

Yılmaz, AB tarafından finanse edilen bu projede ASELSAN'ın sağladığı başarının, Türk savunma sanayinin hangi aşamaya geldiğini de gösterdiğini aktardı.

Sınır güvenliğinin en zor konulardan biri olduğunu belirten Yılmaz, bugün hiçbir ülkenin sınır güvenliğini tam anlamıyla güvence altına alamadığını vurguladı. Yılmaz, ''İsrail, kendi duvarlarını çekti ama henüz daha yüzde 100 koruma sağlamış değil. 'Süper güç' denilen Amerika, Meksika ile olan sınırının bir kısmına duvar çekmiştir, bir kısmına elektronik sensörler yerleştirmiştir fakat yüzde 100 sınır güvenliği sağlayamamıştır'' dedi.

Sınır güvenliğinin zor olduğuğunu, kurumlar arasında iş birliği gerektirdiğini anlatan Yılmaz, sınır güvenliği projesinin sadece Türkiye'nin değil, AB'nin de menfaatine olduğunu bildirdi. Yılmaz, ''Çünkü AB'nin de sınırı Türkiye'nin sınırıyla başlıyor. Bu zor projeyi kolay yapmak için iş birliği, ortak çalışma gerekli. İşte bu projede de ortak çalışan kurumları görüyoruz'' diye konuştu.Kara kuvvetlerine 187 adet yeni nesil sabit termal kamera 30 adet taşınabilir termal kamera


İçişleri Bakanı Muamer Güler,  mevcut sınır güvenliğinin kapasitesinin çeşitli projelerle artırılmaya çalışıldığını belirterek, şöyle devam etti:

"Uzun vadeli bir hedef olarak da Bakanlığımıza bağlı yeni bir sınır güvenliği teşkilatı kurulması çalışmalarına devam ediliyor. Bugüne kadar sınır yönetimi alanında birçok AB projesi yapılmıştır. Gerek teknik gerekse araç gereç desteği anlamında birçok proje hayata geçirilmiştir. Toplam bütçesi 10 milyon 960 bin avro olan entegre sınır yönetimi aşama 1 projesi, 2010-2012 yılları arasında gerçekleşti. Bir diğer sınır projemiz entegre sınır yönetimi aşama 2 projesi kapsamında da Emniyet Genel Müdürlüğü'nün sınır kapılarındaki teknik altyapısı güçlendirilmiş oldu. Bu projeyle Kara kuvvetlerimize 187 adet yeni nesil sabit termal kamera, 30 adet taşınabilir termal kamera alınmaktadır."

Sınır gözetiminin daha modern yöntemlerle yapılması için çalışmaların sürdüğünü belirten Bakan Güler, "AB ile işbirliği kapsamında önümüzdeki dönemde uygulayacağımız projelerden 2 aşamalı olarak, Türkiye'nin doğu sınırlarında mayın temizlenmesi ve sınır gözetleme kapasitesinin artırılması projesi yer alıyor. Bu projenin toplam bütçesi 105 milyon 950 bin avrodur. Bu proje kapsamında Ermenistan ve İran sınırlarında toplam 15 milyon 975 bin metrekare alanda mayın temizliği gerçekleştirilecektir" ifadesini kullandı.ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Necmettin Baykul ise Hazine Müsteşarlığı tarafından "Entegre Sınır Yönetimi Eylem Planı Aşama 2 Projesi Pilot ve Prototip Bölgelerde Kara ve Deniz Sınırları Gözetleme Ekipmanları Tedarik Bileşeni" başlığıyla uluslararası bir ihale açıldığını, ihaleyi fiyat ve kalite bakımından en uygun teklifi veren ASELSAN'ın kazandığını söyledi.

Baykul, ASELSAN'ın sözleşme kapsamında yeni nesil sabit ve mobil termal kamera sistemlerini geliştirdiğini, proje finansmanının yüzde 75 oranında AB genl bütçesinden, yüzde 25'inin ise ulusal bütçeden karşılandığını belirterek, İçişleri Bakanlığı Sınır Yönetimi Bürosu'nun projenin teknik koordinasyonunu yürüttüğünü kaydetti.

Sistemin nihai kullanıcısı olan Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın da yeni nesil sabit ve mobil termal kamera sistemlerinin kabul işlemlerini gerçekleştirdiğine değinen Baykul, geliştirilen sistemlerin teslimatlarının devam ettiğini bildirdi.

Yeni nesil termal kamera sistemleri, sınır güvenliği ihtiyaçları dikkate alınarak özel olarak tasarlanırken, ortadalga kızılötesi bantta çalışan termal görüntüleme birimi, gündüz görüntüleme birimi, lazer mesafe ölçer, sayısal manyetik pusula, küresel konumlama sistemi, operatör ve kumanda birimi, uzaktan kumanda edilebilen yönlendirme birimi ve aksesuarları içeren bir yapı sunuyor. Yeni nesil mobil termal kamera sistemi ise hafif, ergonomik ve aynı zamanda yüksek menzil performansı sağlayan elde taşınabilen bir sistemi içeriyor.

İçişleri Bakanı Muamer Güler, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve askeri erkan, konuşmaların ardından yeni nesil termal kameraları inceleyerek, gözetleme yaptı.

3

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;