Asfaltlama sezonu açılıyor!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmaları 15 Haziran'da başlıyor

Asfaltlama sezonu açılıyor!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, asfaltlama sezonu olarak belirlenen okulların kapandığı, hava şartlarının elverişli olduğu ve trafik yoğunluğunun çok fazla olmadığı yaz sezonunda, ihtiyaç duyulan bölgelerde asfaltlama çalışması yapılacak.

Yıl içinde çökme, kış şartları, kazılar gibi çeşitli etkenlerle bozulan ve araç sürüş konforunu olumsuz etkileyen yollar tespit edilerek, kazı çalışma programı hazırlandı. 2010 asfaltlama, yapım ve onarım sezonu 15 Haziran'da başlayacak ve Ekim ayı sonuna kadar sürecek.

Çalışmalar, trafikte herhangi bir aksaklık yaşanmaması için 23.00-06.30 saatleri arasında yapılacak.

İŞ MAKİNELERİ, ÇALIŞMADAN HEMEN ÖNCE GELECEK

Geçen yıl uygulanan taşımalı sistem kapsamında, iş makineleri, çalışmanın başlayacağı saatten hemen önce çalışma yerine getirilecek, çalışmanın bitiminin ardından da çekilecek. Bu sayede yol kenarlarında oluşan görüntü kirliliğinin önüne geçilecek, trafik yoğunluğunun oluşması önlenecek.

Asfalt kaplama ve onarım çalışmaları, Büyükşehir Belediyesinin sorumluluğunda bulunan yol ve meydanlar için durumuna göre tam kaplama, kısmi yama kaplama ve onarım çalışması şeklinde yapılacak. Bu çalışmalarla tüm yollar rehabilite edilerek, araç sürüş konforunun artırılması hedefleniyor.

HANGİ YOLLAR VAR?Çalışmalara, ana ulaşım yollarındaki trafik yoğunluğu ve uluslararası düzeyde çok kullanılan öncelikli yollardan başlanacak. Bu kapsamda, metrobüs güzergahı, Avcılar kuzey-güney yan yollar, Haliç Köprüsü, E-5 (D-100) kara yolu Kartal-Tuzla arası, 0-1 Yolu-Fenerbahçe Stadı arkası, TEM bağlantı yolları E-5 (D-100) yan yollar ve şehir içi önemli arterler öncelikle onarılacak.

Bu yılın beş aylık asfalt yapım ve onarım sezonunda 1 milyon 500 bin ton asfalt malzeme kullanılacak. Çalışmalar sonucunda 3 şeritli 850 kilometre uzunluğunda yola karşılık gelen yollar rehabilite edilmiş olacak.

AA

2