Aşıda yeni muamma

Domuz Gribi aşısının güvenli olup olmadığı tartışılırken, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın 25 milyon doz sipariş ettiği Pandemrix adlı aşının Kanada'da ciddi alerjik reaksiyonlara yol açtığı ortaya çıktı

25 Kasım 2009, Çarşamba 05:00
A A

BAŞBAKAN ŞAŞIRTMIŞTI

Domuz Gribi’nden korunmak için Türkiye ilaç firması Glaxo Smith Kline’dan 25 milyon doz Pandemrix adlı aşı almıştı. Ayrıca Novartis’ten 15 milyon doz, Sanofi Pasteur’den 3 milyon doz aşı sipariş edilmişti. Ancak aşıların yeterli düzeyde testleri yapılmadan piyasaya sürüldüğü bu nedenle güvensiz oldukları tartışması başlamıştı. İddialar halkta aşı olup olmama konusunda tedirginlik yaratmıştı. Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, kafası karışan vatandaşa güven vermek için kameralar önünde Domuz Gribi aşısı olmuştu.

İNCELEMEYE ALINDI

Ancak aynı gün Başbakan Erdoğan’ın “Domuz Gribi aşısı olmayacağım” diye açıklama yapması, akılları yeniden karıştırmıştı. Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) dün yaptığı açıklama, aşı konusunda kafaları daha da karıştırdı. WHO, Kanada’ya gönderilen Glaxo Smith Kline’e ait aşısının ciddi alerjik reaksiyona neden olduğunu açıkladı. Bu nedenle 172 bin doz aşının geri çekildiği bildirildi. Sağlık Bakanlığı yetkilileri WHO’nun açıklamasıyla ilgili akşam saatlerinde bir açıklama yaptı.

24 YAŞ VE ALTI AŞI

Açıklamada şöyle denildi: “Türkiye’ye gelen ilk parti aşılar Novartis’ten. Glaxo Smith Kline’dan deneme için gelen aşılar oldu, ancak onlar şu anda Hıfzıssıha’da test ediliyor. Piyasaya daha sürülmedi. Kanada’da bir partinin bozuk çıkması, aşılama programını bozmaz. Ama gerekirse, iptal ederiz.” dedi. Öte yandan Sağlık Bakanlığı dün 24 yaş ve altındakilerin talep etmeleri halinde aşı olabileceklerini duyurdu. 16 Kasım 2009’dan itibaren 6 ay-5 yaş arası grup ile her yaştaki kronik hastalığı olanlara aşı yapılıyordu.

GlaxoSmithKline: Türkiye'deki aşı ile ilgisi yok

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;