Asıl kar hafta sonu geliyor

Türkiye genelinde etkisini gösteren soğuk ve yağışlı havanın hafta sonunda şiddetini arttırması bekleniyor

Asıl kar hafta sonu geliyor

Soğuk ve yağışlı hava dün Türkiye genelinde etkisini gösterdi. Marmara’da seyir halindeki 64 yerli ve yabancı gemi, saatteki hızı 70 kilometreye ulaşan poyraz nedeniyle Tekirdağ Şarköy sahiline demirledi. Şarköy’den Bursa ve Edirne’ye yapılan otobüs seferleri iptal edildi. Kar kalınlığının 75 santimetreyi bulduğu Uludağ’da görüş mesafesi 200 metreye kadar düştü. Kırklareli’nde 15, Hakkari’de 8 köy ile 25 mezranın yolu kapandı.

VALİ GÜLER: HAZIRIZ, DAHA ÇOK YAĞSIN!

İstanbul’da şiddetli rüzgarla birlikte etkisini gösteren kar yağışı, kentin yüksek kesimlerini beyaza boyadı. Kar yağışı özellikle Anadolu Yakası’nda etkili oldu. Kar yağışının bugün etkisini azaltması bekleniyor.

Meteoroloji yetkilileri hafta sonu yoğun kar yağışı beklediklerini ve hava sıcaklıklarının hissedilir derecede düşeceğini söyledi.

İstanbul Valisi Muammer Güler ise, gazetecilerin sorularını yanıtlarken "Kar yağışını dört gözle bekliyorduk. Ancak hafta sonu daha şiddetli bir kar yağışı bekliyoruz. Biz daha çok kar yağsın istiyoruz. Büyükşehir belediyesi, vilayetimiz, karayollarımız olarak hazırız. Her türlü önlem alındı. Trafikle ilgili olsun. Gerekli uyarılar yapıldı" şeklinde yanıt verdi. Mekansızlarla ilgili olarak sorunuz olabilir? diye konuşmasını devam ettiren Güler, "Evsizlerle ilgili olarak dünden beri yaklaşık 90'nın üzerinde evsizin barınması sağlandı" diye konuştu.

AKOM UYARDI: TİPİ ŞEKLİNDE YAĞIŞ BEKLENİYOR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi, Cumartesi günü tipi şeklinde kar yağışının beklendiği belirterek açıklamada şunlara dikkat çekti: "İstanbul'da dün öğle saatlerinde etkisi altına alan kar yağışı sabaha karşı etkisini kaybetti.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü ve AKOM Meteoroloji biriminin tahminleri doğrultusunda karla karışık yağmur ve karın aralıklarla Perşembe akşamına kadar devam edecek.

Cumartesi öğleye saatlerinden sonra Sibirya üzerinden gelmesi beklenen soğuk hava ile tipi şeklinde daha kuvvetli kara bırakacağı tahmin ediliyor"

DHA