Asil Nadir'e 5 milyon sterlin tazminat cezası

Kıbrıslı Türk iş adamı Asil Nadir'in, sahibi olduğu ve iflas eden Polly Peck şirketinden zimmetine geçirdiği 5 milyon sterlini ödemesi gerektiğine karar verildi. Nadir, iki yıl içerisinde bu miktarı ödeyemezse, 6 yıl fazladan hapis yatacak

02 Kasım 2012, Cuma 20:16
A A

Kıbrıslı Türk iş adamı Asil Nadir’in, sahibi olduğu ve iflas eden Polly Peck şirketinden zimmetine geçirdiği 5 milyon sterlini ödemesi gerektiğine karar verildi. Nadir, iki yıl içerisinde bu miktarı ödeyemezse, 6 yıl fazladan hapis yatacak.

İngiltere’nin başkenti Londra’daki Old Bailey Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ve Polly Peck şirketinin hissedarlarıyla kayyumuna ödenmesi gereken tazminata ilişkin görülen dava sonuçlandı. Davaya bakan Yargıç Holroyde, "Nadir’in, 1993 yılında İngiltere’den KKTC’ye döndükten sonra herhangi bir gelirinin olmadığı doğru değil" dedi. Nadir’in avukatları tazminat davasında müvekkillerinin "beş parasız" olduğunu savunmuştu.
Yargıç Holroyde, Nadir’in Polly Peck şirketinin hissedarlarına 5 milyon sterlin ödemesi gerektiğine hükmetti. Holroyde, Kıbrıslı Türk iş adamının hapiste olduğunu dikkate alarak bu miktarı ödemesi için 2 yıl tanıdı, aksi halde 6 yıl fazladan hapis cezası alacağını söyledi. Davanın sonuçlanmasının ardından gazetecilere dönerek "gayet iyiyim" diyen Nadir’in, duruşma aralarında sık sık avukatlarıyla konuşması dikkati çekti.

-Yargıç, Nadir’in "beş parasız" olduğuna inanmadı-

İngiltere’de zimmetine 29 milyon sterlin geçirmekten önceki ay suçlu bulunan ve 10 yıla mahkum edilen Asil Nadir’le ilgili tazminat davası süresince, Nadir’in kız kardeşi Bilge Nevzat, arkadaşı ve iş adamı Hamit Cankut Bağana ve AN Grafik şirketinin muhasebecisi Yeşim Hıdıroğlu dinlendi. Yargıç Holroyde, kararını açıklarken, Asil Nadir’in kız kardeşi Bilge Nevzat’ın önceki günkü ifadesinin "asılsız" olduğunu söyledi. Holroyde, iş adamı Bağana’nın ise mahkemedeki ifadesinde İngiltere’ye gitme kararını Nadir KKTC’den ayrılmadan iki hafta önce öğrendiğini ancak aynı yıl nisan ayında Nadir’e para gönderdiğinin ortaya çıktığını kaydetti. Yargıç, Nadir’in tüm maddi desteğini arkadaşı Bağana, annesi ve o dönemdeki kız arkadaşından aldığını ve "beş parasız" olduğuna inanmadığını da vurguladı.

Mahkemede ayrıca Onur Air’in sahibi Bağana’nın Nadir için ödediği 250 bin sterlin kefalet parasını geri almak için başvuruda bulunabileceğine karar verildi. Bağana, mahkemede verdiği ifadede, Nadir’e İngiltere’ye 2010 yılında geldikten sonra 4 milyon sterlinden fazla para gönderdiğini, kira ücretini ve mahkeme masraflarını karşıladığını açıklamıştı. 71 yaşındaki Asil Nadir, iki aydan fazla süredir Londra’nın güney doğusundaki Belmarsh  hapishanesinde tutuluyor. 'Asil Nadir, şirketinin iflasının ardından 1993 yılında Londra’dan KKTC’ye kaçmış, 2010 yılında ise kendi ifadesiyle "adını temizlemek için" İngiltere’ye dönmüştü.
AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;