Asıl zirve şimdi başlıyor

IMF ve Dünya Bankası'nın İstanbul'daki yıllık toplantısında asıl zirve bugün başlıyor

06 Ekim 2009, Salı 05:00
A A

ANA OTURUM BUGÜN
Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası’nın Harbiye Kongre Vadisi’nde yapılan ve bir haftadır İstanbul trafiğini kilitleyen yıllık toplantıları, bugün zirveye dönüşüyor.

Ay başından bu yana sürdürülen seminer ve toplantı trafiğinin ardından, oluşturulan metinler ve görüşler, bugün 186 ülkenin maliye bakanları, merkez bankası başkanları ve Hazine yetkilileri tarafından ana oturumda masaya yatırılacak.

YENİ IMF'NİN TEMELLERİ
İstanbul toplantılarının önemini, IMF Başkanı Dominique Strauss Kahn, ilk gün, “Yeni IMF’nin temelleri İstanbul’da atılıyor” diyerek ortaya koydu.

Amerika’nın Pittsburgh kentinde yapılan G20 zirvesinde 20 lider ülke, IMF’ye ‘toparlayıcı ve ortaklaştırıcı’ bir rol biçilmesine karar vermişti. Bugün yapılacak genel kurul niteliğindeki ana oturum, işte bu yeni IMF’yi oluşturacak.

KATILIMCI 13 BİNE YAKLAŞTI
Kayıt imkanı dün akşam son bulan zirveye, son rakamlara göre, 12 bin 802 kişi katılıyor. Ancak genel kurulda sadece ülke temsilcileri bulunabilecek.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın konuşmasıyla açılacak olan genel kurulda 60 civarında ülkenin söz alması bekleniyor. Toplantılarda bugün ana oturumun ardından kapanış oturumu yapılacak. Yarın ise resmi kokteylin ardından zirve sona erecek.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.