Aşılama başlıyor

Sağlık Bakanlığı, onay verilen 500 bin doz domuz gribi aşısını 81 ile göndermeye başladı. İstanbul'a 60 bin aşı geldi

28 Ekim 2009, Çarşamba 05:00
A A

ÖNCE SAĞLIKÇILAR

Sağlık Bakanlığı’nın siparişiyle Türkiye’ye gelen 500 bin doz aşıya Refik Saydam Hıfzısıhha Merkezi Laboratuvarlarında yapılan ön kontrollerin ardından ‘onay’ verilmişti. Sağlık Bakanlığı dün kasım ayı sonunda başlayacak aşılama için 81 şehire aşıları göndermeye başladı. Önce sağlık çalışanları ve hacı adayları aşılanacak. Sağlık çalışanları işyerlerinde, hacı adayları da belirlenen merkezlerde veya havaalanlarında aşılanacak.

ŞÜPHEYE KARŞI KAMPANYA

Domuz gribi aşısının yeterince test edilmediği ve yan etkisi olduğuyla ilgili tartışmalar vatandaşın kafasını karıştırdı. Sağlık Bakanlığı da vatandaşları domuz gribi konusunda aydınlatmak amacıyla kampanya başlattı. Afişler, broşürler, gazete ilanları ve kısa filmlerle vatandaşa domuz gribi anlatılacak. Aşı yaptırılması konusunda sadece risk grubundakilere telkinde bulunulacak.

VEKİL İSTEMEZSE AŞI YOK

Aşılanacak öncelikli grup arasında milletvekilleri de var. İstemeyen vekillere aşı yapılmayacak. Meclis’teki panolara, kapılara ve kulislere ‘öpüşmeyin’, ‘el yıkayın’ afişleri asılacak. İstanbul İl Sağlık Müdürü Ali İhsan Dokucu Sağlık Bakanlığı’nın ilk etapta 60 bin doz aşı gönderdiğini açıkladı. Sağlık Müdürü Dokucu, “İstanbul’da sağlık personeli, öğrenciler ve risk gruplarıyla aşı yapılacak kişi sayısı 3.5 milyonu bulabilir” dedi

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;