Aşırı kilo kirençlenmeyi hızlandırıyor!

Kilo, vücut ağırlığımızı taşıyan diz ve kalça gibi eklemlere binen mekanik yükü artırıyor. Bu nedenle kişinin fazladan aldığı her kilo kat kat fazla olarak yük taşıyan eklemlerin kıkırdaklarına zarar veriyor

26 Ağustos 2014, Salı 17:34
A A

Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nde görevli Uzman Dr. Tuğçe Balcı, kireçlenme şikayetleri arasında eklem ağrısı, tutukluk ve eklem hareketinde kısıtlılık olarak sıklıkla karşılaştıklarını söyledi.

'KİLO, MEKANİK YÜKÜ ARTIRIYOR'

Dr. Balcı, zamanla eriyen ve incelen kıkırdağın kemiklere aşırı yük gelmesine sebep olduğunu hatırlatarak şöyle konuştu:

"Kilo, vücut ağırlığımızı taşıyan diz ve kalça gibi eklemlere binen mekanik yükü artırmaktadır. Bu artış çömelme, merdiven inip çıkma gibi aktivitelerde çok daha fazla olmaktadır. Kişinin fazladan aldığı her kilo kat kat fazla olarak yük taşıyan eklemlerin kıkırdaklarına yansımaktadır. Bu da kıkırdak yıpranmasını yani kireçlenmeyi hızlandırmaktadır."

'YÜRÜME AKTİVİTESİNİ AZALTIYOR'

Diz veya kalçaları kireçlenme nedeniyle ağrıyan hastalar için en büyük tehlikenin yürüme aktivitelerinin ağrı nedeniyle azalması olduğunu anlatan Dr. Balcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yürümesi azalan hastanın günlük kalori tüketmesi o oranda azalır ve hasta daha fazla kilo alır. Artan kilo, eklemin kireçlenmesini daha da hızlandırır ve bu da yürümeyi zorlaştırır. Sonuçta hasta her yıl kilo alarak şişmanlamaya devam eder. Bir noktadan sonra bu kısır döngüyü geri çevirme imkânı kalmayacaktır."

'KİLO KONTROLÜ SAĞLANMALI'

Kireçlenmelerin en çok diz, kalça, el ve omurgalarda görüldüğünün altını çizen Dr. Balcı, şunları söyledi:

"Kireçlenmenin nedenleri arasında, fazla kilo, ailesel yatkınlıklar, bir ekleme aşırı yüklenme, doğumsal kalça çıkığı, bacak boyu farklılıkları ve daha önce geçirilmiş eklem hastalıkları, kaza ve kırıklardır. Bu nedenle gerekirse profesyonel yardım alıp mutlaka kilo kontrolü sağlanmalıdır. Biz doktorlara düşen hastanın ağrısını kesip yürümesini sağlamaktır ki böylece kilo verebilsin. Bunu da fizik tedavi yöntemleri, eklem içine ilaç enjeksiyonları ve ilaç tedavileriyle yapmaktayız."

'KAS EGZERSİZLERİYLE KİREÇLENMENİN HIZI AZALTILABİLİR'

Kireçlenme tedavilerinin ayrılmaz parçasının kas kuvvetlendirme egzersizleri olduğunu söyleyen Dr. Balcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Dizi zorlamadan yapılacak kas güçlendirme egzersizleriyle diz, biyomekaniği sağlamlaştırılarak kireçlenmenin hızı azaltılmaktadır. Antiromatizmal ilaçlar, glukozamin gibi besin destekleri kullanılabilir. Tüm bu yöntemle ağrısını geçiremediğimiz hastalarda da yaşı ve genel durumu uygunsa protez ameliyatları önerilebilir."

KİREÇLENME NASIL ÖNLENİR?

Kireçlenmelerin fizik tedavi ve rehabilitasyon, ilaç ve cerrahi girişimlerle düzeltilebileceğine vurgu yapan Dr. Balcı, hastanın yaşam şeklini uygun olarak düzenlemesi gerektiğini belirtti ve şu önerilerde bulundu:

"Duruş düzeltilmeli. Uygun pozisyonda yeterli istirahat edilmeli. Uygun şekilde planlanmış egzersiz programı yapılmalı. Yardımcı cihaz planlanması yapılmalı. Zayıflama programı yapılmalı. Doktor kontrolü ihmal edilmemeli."

İHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;