Aşk-ı Memnu için bir şiir

Cumartesi, 09 Ocak 2010 - 05:00

Paran olacak bu dünyada; sabah karar verip akşam New York’ta 50 kişilik kafilenle yılbaşı kutlayacaksın... Paran olacak bu dünyada; evin mürebbiyesinin babasının Paris’teki cenazesine İETT otobüsüne atlayıp Feriköy mezarlığına gider gibi gideceksin... Paran olacak bu dünyada; gurur yapıp evi terk ederek Estonya’ya kadar giden şoförün hastalanınca günübirlik bir kurtarma turu yapacaksın... Paran olacak bu dünyada; evinin orta yerine squash salonu kurup kendini sağlıklı yaşama filan vereceksin... Paran olacak bu dünyada; nikahlı karınla ancak senede bir gün halvet olacaksın. Yemişim öyle parayı, hadi oradan be!

Cuma geceleri Adana kebap günüdür!

Canım Ailem’in (atv) salı gününden taşınması sorunsalı hakikaten bir memleket meselesine dönüştü... Çok ciddi meslek grupları bile tüm gün birbirlerini mail bombardımanına tutup dizinin gününün değiştirilmemesi için tepki yükseltiyorlar. Bize de sözcülüğü düşüyor işin... Vallahi, bir dizi için hakikaten değerli bir sevgi bu. Bir yayıncı kanal için de bulunmaz Hint kumaşı. Neyse... Bu arada Canım Ailem’in önümüzdeki cuma ekrana geleceği netleşti. En azından o cenahtan duyabildiğimiz net tarih bu. Bilmiyorum dizinin müptelaları buna nasıl bir tepki koyacak?.. Ama şunu biliyorum; cuma akşamları iyiden iyiye Adana coğrafyasına teslim oldu. Adanalı, Hanımın Çiftliği derken bir de Canım Ailem. Olur a, geç saatlere de Beyaz Gelincik’in tekrarlarını koysunlar, tam olsun! Buram buram Çukurova diye buna denir sanırım!

Ne ilgisi var şimdi?

Kanal 7’deki sabah kuşağı programı Nur Ertürk’le Her Sabah’ta bir alt yazı dikkatimi çekti. “Araba kullanırken başka araçları taciz ve rahatsız etmek günah mıdır?”... Hayırdır inşallah diyerek afalladım. Meğer sunucu Nur Hanım yolda bir otobüsün tacizine uğramış, ayarın kralını veriyordu o saatlerde. İşin manevi boyutunu da birazdan canlı yayında olacak olan din adamına yorumlatacaktı anlaşılan. Benim anlamadığım kutsal kitabımız gönderildiğinde, peygamberimiz ümmetine Allah’ın sözlerini tebliğ ettiğinde ne otomobil vardı, ne de otoban... Hani mevzuu sulandırmak bu değil de nedir şimdi? Güleyim mi ağlayayım mı, bilemedim hakikaten...

Gezmeler bitti

Ve Yetenek Sizsiniz (Show TV) üniversite gezmelerini bırakıp stüdyoya giriyor. Neresinden bakarsanız bakın müthiş bir bütçe yükü o illeri gezmeler... Belli ki astarı yüzünden pahalıya geldiği için Acun hakimiyetini iyi kurduğu bir stüdyo programına çeviriyor işi. Bana göre de makul... Evet hem maliyet ucuzlar, hem de kameralar çok daha verimli çalışır; detaylar kaçmaz. Şimdiden hayırlı olsun diyelim!

Koca valiyi yediler!

Bugünlerde en çok yayın akışı değişikliği Show TV’den geliyor. Hani sadece bizim sayfalara sirayet etse sorun yok. Ama koca kanalın günler öncesinden yayıBir seyredebilsem...nlayacağını duyurduğu filmler kaldırılıp yerine başka işler konunca izleyici çileden çıkıyor... Bakın önceki akşam devletin koskoca valisini iç ettiler. Son dönemin başarılı filmlerinden Vali bir anda yayından çekildi. Aklıma seçim zamanında “Ben vali yemem höşmerim tatlısı yerim” diyen Sayın Deniz Baykal geldi... Keşke benzer bir açıklama da Show ekranından gelseydi ki içimiz rahat etseydi. Gelmedi. Demek ki Show koca valiyi yedi!

Kozmik bulantı!

Dilimize yepyeni bir tanım pelesenk oldu. Kozmik! Malum, karargah içindeki kozmik oda araştırmaları derken, kozmik kurşun, kozmik patates hatta kozmik patlıcan bile girdi günlük dilimize... Önceki gün Cine5’in geçtiği bültende de TMSF Başkanı Ahmet Ertürk için Kozmik Başkan tanımı yapıldı. Hay diyorum Muro’nun dediği gibi, kozmos versin iyiliğinizi!

 Bir seyredebilsem...

Aşk ve Ceza (atv) hakkında yorumlarımı merak ediyor okuyucu. O kamera bir kez yerinde durabilse, benim midem kalkmasa da izleyebilsem diziyi. O zaman yazacağım...

 Meselelere aksiyon katan kamera hareketleri Arka Sokaklar, Arka Sıradakiler, Hesaplaşma gibi dizilerde sıklıkla görülüyor. Hadi onlar aksiyon dizileri, Aşk ve Ceza’ya ne oluyor?.

Aman Kudret’im, sabitle kameranı. Onun değil ama benim gözün suyu bozuldu be dostum!