Aşk-ı Memnu operada

Geçtiğimiz yıllarda televizyonda büyük ilgi gören Aşk-ı Memnu Opera versiyonu ile sahnelendi

14 Kasım 2012, Çarşamba 07:59
A A

Operanın en tutkulu eserleri arasında yer alan besteci Selman Ada’nın ’Aşk-ı Memnu Operası, Mersin Kültür Merkezi’nde sahnelendi. Halit Ziya Uşaklıgil’in ünlü aşk romanından esinlenerek şair Tarık Günersel tarafından operaya uyarlanan ve 2003 yılında dünya prömiyeri Mersin’de yapılan eseri Figen Kocaya rejisiyle bu sezonda buluşturuldu.

Selman Ada’nın eşsiz müzik ve aryalarıyla başyapıt olan eserde, 19’ncü yüzyılın sonunda yaşayan zengin sınıfın yaşam biçimi ve eski yaşam biçimlerinin batılı yaşam biçimi içinde çözülmesi ile oluşan sorunları, yeniden şekillenen dünya görüşleri ve sağlıksız ilişkileri konu ediliyor. Yaklaşık 600 davetlinin izlediği eserin orkestra şefliğini, eserin bestecisi Selma Ada’nın yanı sıra Caner Ruhselman ve Aytuğ Ülgen dönüşümlü olarak üstlendi.

Eserde Bihter’i Işıl Azaz, Sema Yaran, Behlül’ü Oğuz Çimen, Barış Yanç, Adnan Bey’i Mehmet Yılmaz, Hasan Berk, Firdevs Hanım’ı Funda Uyanık, Nila’ı Işıl Cavga Bölükbaşı Beşir’i Onur Polat, Mille De Courton’u Zeynep Tatlıpınar Kağnıcı, Nesri’i Melahat Yavuz, İmam’ı Hulusi Polat, dondurma ve bocazıyı ise Orhan Güllüler canlandırdı

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;