Asker sivil yargıya

Ergenekon soruşturması kapsamında yapılan Poyrazköy'deki kazılarla ilgili dava açıldı. İddianamede üçü muvazzaf subay 5 kişinin iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapsi istendi

Asker sivil yargıya

POYRAZKÖY DAVASI

Ergenekon soruşturması kapsamında İstanbul Poyrazköy’deki Keçilik mevkiinde 21 ve 28 Nisan 2009’da yapılan kazılarda silah ve mühimmat ele geçmişti. Ergenekon savcıları kazılarla ilgili hazırladıkları iddianameyi tamamladı. 297 sayfa ve soruşturma delillerinin içerisinde bulunduğu 24 ek klasörden oluşan iddianame İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. 5’i tutuklu 17 kişi hakkında açılan davanın ilk duruşması, 9 Nisan 2010 tarihinde yapılacak. İddianamede üçü muvazzaf (görevde olan) subay 5 kişiye 2 kez ağırlaştırılmış müebbet, Tuğamiral Levent Görgeç’e ise 15 yıl istendi

1 NUMARA GÖKTAŞ

İddianamenin bir numaralı sanığı soruşturma kapsamında tutuklanan emekli Deniz Binbaşı Levent Bektaş oldu. Levent Bektaş’ın “Ergenekon silahlı terör örgütü” üyesi olmak, ‘Cebir ve şiddet kullanarak TBMM’yi ortadan kaldırmaya ve görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etmek, cebir ve şidet kullanarak yürütme organını ortadan kaldırmaya ya da görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etmek’ dahil birçok suçtan iki kez ağırlaştırılmış müebbet ve 37 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

TUĞAMİRAL DA SANIK

İddianamenin 11’inci sırasında yer alan tutuksuz sanık Tuğamiral Levent Görgeç’in ise “Ergenekon silahlı terör örgütü” üyesi olmak suçundan 15 yıla kadar hapsi talep edildi. Davanın diğer tutuklu sanıkları emekli Yarbay Ercan Kireçtepe ile Deniz Binbaşı Emre Onat, Deniz Binbaşı Eren Günay hakkında da “Örgüt üyesi olmak’ ve “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlarından iki kez ağırlaştırılmış müebbet ve 37 yıla kadar hapis cezası istendi. Tutuklu sanık emekli Deniz Astsubay Ergin Geldikaya’nın ise 25 yıla kadar hapisle cezlandırılmaları istendi.

YARBAYA MÜEBBET

Tutuksuz sanıklardan Deniz Yarbay Mustafa Turhan Ecevit hakkında ise ‘Ergenekon silahlı terör örgütü’ üyesi olmak, ‘Cebir ve şiddet kullanarak TBMM’yi ortadan kaldırmaya ve görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etmek’ dahil birçok suçtan iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 37 yıla kadar hapis cezası istendi. Diğer tutuksuz sanıkların da 15 yıla kadar hapsi istendi.

Ayşegül USTA/DHA

2