Askerden 'Balyoz' açıklaması

Genelkurmay Başkanlığı, 163 askeri personelin, Balyoz Davası kapsamında tutukluluk hallerinin devam etmesine anlam veremediğini ifade etti

06 Nisan 2011, Çarşamba 15:56
A A

Genelkurmay Başkanlığı, sitesinden yaptığı açıklamada, 163 askeri personelin, Balyoz Davası kapsamında tutukluluk hallerinin devam etmesine anlam veremediğini ifade etti.  Genelkurmay, dün verilen tutukluluk halinin devamına ilişkin kararın belgelerini de sitesinde yayınladı.

>> İŞTE O BELGELER

Açıklama şu şekilde:

"1.   5-7 Mart 2003 tarihinde 1’inci Ordu Komutanlığında yapılan bir plan semineri ve bu seminerle ilişkilendirilmeye çalışılan ve bir darbe planı olduğu iddia edilen planla ilgili olarak başlatılan kovuşturma işlemi devam etmektedir.

2.   Halen tutuklu bulunan 163 askeri personelin, tutuksuz yargılanmak üzere yaptıkları müracaat 5 Nisan 2011 tarihinde itiraz mahkemesi tarafından ikinci kez reddedilerek, tutukluluk hallerinin devamına karar verilmiştir.

3.   Devam eden yargı sürecine müdahale anlamına gelebilecek davranışlardan özellikle kaçınan Türk Silahlı Kuvvetleri, yargılamayı etkilemeyecek şekilde, çeşitli defalar açıklamalar yaparak, ilgili makamları bilgilendirerek, yapılan seminerin ne olduğunu, nasıl yapıldığını, neleri kapsadığını ve kimlerin hangi emirlerle katıldığını tereddüte yer bırakmayacak şekilde izah etmiştir. Benzer hususlar, savcılık makamlarınca görevlendirilen bilirkişi raporlarında da açık bir şekilde yer almaktadır.

4.   Hal böyle iken, Türk Silahlı Kuvvetlerinin görevli ve emekli 163 personelinin tutukluluk halinin devamını anlamakta güçlük çekilmektedir.

5.   Bu nedenle, dün verilen tutukluluk halinin devamına ilişkin kararı kamuoyunun bilgisi için olduğu gibi yayınlıyoruz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

ANKARA / DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;