Askeri mahkeme Çiçek davasını reddetti

Askeri mahkeme Çiçek davasını reddetti

20 Temmuz 2010, Salı 21:03
A A

Genelkurmay Askeri Mahkemesi, “İrticayla Mücadele Eylem Planı” başlıklı yazıyla ilgili olarak Deniz Piyade Kurmay Albay Dursun Çiçek hakkında açılan davayı, aynı suçtan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde daha önce açılmış bir dava olduğu ve bir kişinin aynı eylemden dolayı iki ayrı mahkemede yargılanamayacağı gerekçesiyle reddetti.

Çiçek hakkında açılan davanın görülmesine Genelkurmay Askeri Mahkemes’inde başlandı. Duruşmaya İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince tutuklanan sanık Çiçek ve avukatları katıldı. Sanık Çiçek, İstanbul'da yargılandığı “İrtica ile Mücadele Eylem Planı” davası ile bugünkü davanın aynı suçlamalarla açıldığını ifade ederek, kendisini yargılamakla görevli yetkili mahkemenin Genelkurmay Askeri Mahkemesi olduğunu belirtti.

Dursun Çiçek, bu sebeple İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin “yetkisizlik, görevsizlik” kararı vermesi gerektiğini dile getirdi. Genelkurmay Askeri Savcılığı’nın 12 Haziran 2009'da soruşturma başlattığını, İstanbul özel yetkili savcılarının ise “sahte plan” nedeniyle 17 Haziran 2009'da ifadeye çağırdığını anlatan Çiçek, “Davete, askeri savcılığın açtığı soruşturma nedeniyle katılmamam uygun görüldü.

Genelkurmay askeri savcısı İstanbul'a gitti ve İstanbul'daki ifadeye gitmemem konusunda mutabık kaldılar” dedi. Askeri mahkeme, tarafların dinlenmesinin ardından askeri savcının İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki dava ile bugün görülen davanın aynı konuda olup olmadığına ilişkin görüşünü hazırlaması için duruşmaya saat 18.00'e kadar ara verdi.

"SAHTE BİR PLANIN HAZIRLANIŞI"

Genelkurmay Askeri Mahkemesi’ndeki duruşmaya saat 18.00'da tekrar başlandı. Askeri Savcı, Çiçek hakkında İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan dava ile Genelkurmay Askeri Mahkemesi’nde açılan davanın aynı eylemden açılmadığını belirterek, askeri mahkemedeki davanın reddedilmemesini talep etti.

Sanık Dursun Çiçek de her iki dava iddianamelerinde yer alan eylemlerin aynı olduğunu, suçlamaların ise farklı olduğunu söyledi ve kendisini yargılamakla görevli mahkemenin askeri mahkeme olduğunu yineledi. Çiçeğin avukatı Celal Ülgen de iki iddianamede eylemin tek olduğunu, “fiil, oluş ve işin irtica ile mücadele eylem planı gibi sahte bir planın hazırlanışı” olduğunu kaydetti. Mahkemenin kapsamlı bir şekilde konuyu değerlendirmesini isteyen Ülgen, Uyuşmazlık Mahkemesi’ne gidilerek davanın Askeri Mahkeme’de görülmesi yönünde karar alınmasını istedi.

TAHLİYE TALEBİ REDDEDİLDİ

Çiçek'in avukatı Tolga Altay da dosyanın Uyuşmazlık Mahkemesi’ne gönderilmesi gerektiğini belirterek, “Uyuşmazlık Mahkemesi, görev konusunda yaşanan algılama yanlışlıklarını gidersin. Eylemin tek olduğunu yineliyoruz. Dosya Uyuşmazlık Mahkemesi’ne gönderilsin” dedi. Duruşmaya verilen kısa aranın ardından Mahkeme Heyeti, görev yönünden kararını açıkladı.

Mahkeme Başkanı Hakim Albay Ali Rıza Bildik, sanık Çiçek hakkında “İrtica ile Mücadele Eylem Planı” başlıklı yazıyla ilgili olarak İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde, Genelkurmay Askeri Mahkemesi’nden önce dava açıldığını belirterek, Genelkurmay Askeri Mahkemesi’nde açılan davanın ceza muhakemesi kanunun 223/7. maddesi uyarınca oy birliğiyle reddine karar verildiğini açıkladı.

Hakim Albay Bildik, sanık avukatlarının İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi ve Genelkurmay Askeri Mahkemesi’ndeki davaların birleştirilmesi ve görev yönünden uyuşmazlığın giderilmesi için dava dosyasının Uyuşmazlık Mahkemesi’ne gönderilmesi yönündeki taleplerle ilgili olarak karar verilmesine yer olmadığına hükmedildiğini duyurdu.Mahkeme Albay Dursun Çiçek'in tahliye talebini de reddetti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;