Askeri üste kavga: 2 ölü

Datça Hava Radar Mevzii Komutanlığı'nda gece yarısı erler arasında çıkan kavgada 2 er öldü

06 Ekim 2010, Çarşamba 11:27
A A

Olay, saat 01.40'da Datça ilçe merkezine 5 kilometre uzaklıktaki Knidos Antik Kenti yolu üzerinde bulunan 107 Nolu Datça Hava Radar Mevzi Komutanlığı Alarm İskan Tesisleri’nde meydana geldi.

Gece nöbet yerini terk eden Konya nüfusuna kayıtlı er A.K., daha önce tartıştığı üst devrelerden Rize'nin Pazar İlçesi doğumlu er Ömür Canca ve Antalyalı er Tevfik Cebeci’nin kaldığı koğuşa geldi. Cinnet getirdiği belirtilen er A.K. nöbet silahı G-3 piyade tüfeği ile kendisine eziyet ettiklerini öne sürdüğü Ömür Canca ve Tevfik Cebeci'ye kurşun yağdırdı.

Ömür Canca başına ve omuzuna, Tevfik Cebeci ise kalbine ve karnına isabet eden ikişer mermiyle olay yerinde hayatını kaybetti. A.K. ise gözaltına alındı. Datça Cumhuriyet Savcılığı olayla ilgili geniş çaplı soruşturma başlattı. Cenazeler otopsi için İzmir Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Üç erin birkaç gündür kıdem meselesi yüzünden tartıştığı, A.K.’nın sürekli kendisinden üst devre olan Canca ve Cebeci'den şikayet ettiği öğrenildi.

RİZE'DEKİ BABA EVİNE ATEŞ DÜŞTÜ

Datça'daki Hava Radar Mevzi Komutanlığı Alarm İskan Tesisleri’nde dün gece cinnet geçiren bir asker tarafından vurularak şehit edilen er Ömür Canca’nın Rize’nin Pazar İlçesi Zafer Mahallesi’ndeki evine ateş düştü. Ömür Canca’nın babası Orhan, annesi Nazmiye ve 3’ü kız 4 kardeşi gözyaşları içinde taziyeleri kabul etti.

Askere gitmeden önce gemilerde çalıştığı belirtilen 2 yıllık gemicilik okulu mezunu Ömür Canca’nın babası Orhan Canca'ya, Pazar Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney ve Belediye Başkanı Ahmet Basa da ziyaret ederek başsağlığı diledi.

NİŞANLISIYLA TELEFONDA KONUŞURKEN ŞEHİT EDİLMİŞ

Baba Orhan Canca, gazetecilere olayla ilgili bildiklerini anlatırken şöyle konuştu:

“En son 16 gün önce kendisiyle telefonla görüşmüştüm. İşine bağlı bir çocuktu. ‘Bir an önce askere gideyim geleyim de işimi kurayım’ diyordu. Dün gece saat 02.30 sıralarında sözlüsüyle telefonla görüşürken sözlüsü telefonda tartışmaları duymuş. Yani oğlum cep telefonuyla sözlüsüyle konuşurken bu olay oldu.

Oğlumun sözlüsü, cinayeti işleyen kişinin, ’Beni yaktınız ben de sizi yakacağım’ şeklindeki sözlerini telefonda duymuş. Ondan sonra telefon yere düşüyor. Sözlüsü oradaki bütün bağrışmaları duyuyor. Orada yaşananlar oğlumun cep telefonunda kayıtlıdır. Bunu araştırsınlar, olay ortaya çıkar. Sonra sözlüsü yakınlarımıza haber veriyor. Beni akrabalarımız sabah 06.30’da aradı. Askeri birliği en az 20 kez aradım ama bana sağlıklı bilgi verilmedi. Olayın araştırılıp gerçeğin ortaya çıkarılmasını istiyoruz.”

Mehmet ÇİL- Cavit AKGÜN /DATÇA, (Muğla) (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;