Asla bozulmayan yiyecekler

Antarktika Mirası Vakfı tarafından bulunan Kaptan Scott’ın 106 yıllık meyveli pastasının ‘yenilebilir gibi koktuğu’ haberlerinin ardından akıllarda şu soru oluştu: Bu kadar dayanıklı başka yiyecekler de var mı? Cevap: Evet, birkaç tane var. İşte doğal afet stokları için asla bozulmayacak 8 yiyecek

05 Eylül 2017, Salı 21:29
A A
 Siyah (bitter) çikolata

Siyah (bitter) çikolata

Çikolatanın bozulup bozulmadığı ile ilgili olarak tartışmalar sürüyor. Çikolataya süt eklenmesi raf ömrünü azaltıyor olabilir. Ancak siyah çikolatanın -görüntüsü değişse bile- uzun süre sonra tüketilebildiği biliniyor. Doğru sıcaklıkta depolandığında ise çikolata iki yıl ya da daha fazla süre boyunca korunabilir.  

 Beyaz pirinç

Beyaz pirinç

30 yıl boyunca teneke kaplarda saklandıktan sonra pişirilen beyaz pirinç ile taze olarak pişirilen beyaz pirincin arasında tat bakımından hiçbir fark yok. Pirincin saklanması konusunda atmosfer ve sıcaklığın önemli olduğu görülüyor. Araştırmalar, 3? sıcaklıkta, oksijensiz bir ortamda saklanan pirincin uzun sürenin ardından tüketilebildiğini ortaya koydu.   

Sirke

Sirke

Sirkenin asidik yapısı, mayalamada kullanılan Acetobacter bakterisi ile elde ediliyor. Bu da bakterilerin sirkenin içinde gelişmesini dolayısıyla sirkenin bozulmasını engelliyor. Beyaz sirke sonsuza dek değişmeden kalabilir. Diğer sirkelerin ise rengi değişebilir ya da içinde bir tortu oluşabilir ama bu durum sirkenin tüketimini engellemez.  

 Soya sosu

Soya sosu

Soya sosu en az üç yıl boyunca dayanabiliyor. İçinde bulunan tuz ve sosun mayalanmış olması, açılmadığı taktirde çok uzun bir raf ömrüne sahip olacağı anlamına geliyor. Ne kadar dayanacağı ise sosun türüne bağlı. Eğer bozulursa bunun sebebi büyük ihtimalle kapağın etrafında oluşan küf tabakasıdır.  

Kuru baklagiller

Kuru baklagiller

Balda olduğu gibi gıdanın işlenmesi ve depolanması, uzun raf ömrü konusunda kritik öneme sahip. Baklagillerin de kurutulması içindeki şeker konsantrasyonunu artırmanın yanı sıra su miktarını da azaltıyor. Böylece bakteri ve küf bu gıdaların üzerinde yaşayamıyor. Ayrıca hasadın ardından normalde ürünü parçalayan enzimler işleme sırasında durduruluyor. Eğer hava geçirmeyecek şekilde saklanırsa kuru baklagiller yıllarca korunabilir ve çok iyi bir protein kaynağı olabilir.  

Bal

Bal

2015'te arkeologlar Mısır’da bir mezarda 3 bin yıllık bir bal küpüne rastladı ve bu bal yenebilir durumdaydı. Balın dayanıklılığı kendine has özelliklerinden kaynaklanıyor. İçinde çok az su ve çok fazla şeker bulunan bal, bakterilerin üzerinde yaşamasına imkân vermiyor.  

Şeker ve tuz

Şeker ve tuz

Pek çok gıdanın uzun süre dayanmasının sebebi içindeki şeker ve tuz oranının fazla olması. Basit bir şekilde açıklayacak olursak, bu maddeler gıdanın içindeki suyu çekerek bakterilerin yaşamasını engelliyor. Bu yüzden pastırma yaparken tuz, reçel yaparken şeker kullanıyoruz. Şeker ve tuz, eğer hava almayacak şekilde saklanırsa sonsuza dek korunabilir. Ancak tuza eklenen iyot gibi maddeler, raf ömrünü beş yıla kadar düşürebilir.