"Aslan" gibi beslendiler

Bursa Hayvanat Bahçesi'nde besinsel ve davranışsal zenginleştirme programına tabi tutulan aslanlar, araziye saklanan etleri koklayarak buldu, 2 metre yükseklikteki telde asılı tavukları zıplayarak yakaladı.

18 Haziran 2011, Cumartesi 11:31
A A

Doğal yaşamdaki gibi beslenmeleri görsel bir şova dönüşen aslanları, ziyaretçiler heyecanla izledi.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, yaklaşık 206 bin metrekare alan üzerinde 76 türden 600 hayvanın barındığı Hayvanat Bahçesi’nde aslan, kurt, ayı, leopar ve babun gibi hayvanların, belirli dönemlerde besinsel ve davranışsal zenginleştirme programına tabi tutulduğu belirtildi.

Doğada zamanlarının büyük bir kısmını yiyecek bulmak, yuva yapmak ve kendi hakimiyet alanlarını korumak için geçiren yaban hayvanlarının, hayvanat bahçesinde alanında uzman veteriner hekim, biyolog ve ziraat mühendisleri tarafından besin değerleri tek tek hesaplanan gıdalarla beslendiği ifade edilen açıklamada, yiyecek bulma noktasında hiçbir zorluk yaşamayan, bu nedenle de yaban hayatı davranışlarından uzaklaşan buradaki hayvanların, psikolojik ve fizyolojik gereksinimlerinin karşılanması amacıyla belirli dönemlerde "doğal yaşam testleri"ne tabi tutulduğu kaydedildi.

Beslenme konusunda hiçbir zorlukla karşılaşmadıkları için günün bir bölümünü dinlenerek geçiren aslanların, besinsel ve davranışsal zenginleştirme programında hareketli görüntüler oluşturduğu anlatılan açıklamada, şöyle denildi:

"Aslanlar kafeslerindeyken görevliler tarafından karton kutulara konulan etler çalıların ve saman balyalarının arasına gizlendi. Ağaç dallarına et parçaları takılırken, iki adet bütün tavuk da yaklaşık 2 metre yükseklikteki tele asıldı. Kafeslerinden salınınca et kokusu alan aslanlar ise etleri bulmak için yoğun çaba harcadı. Telde asılı tavukları bir çırpıda zıplayarak alan aslanlar, saman balyası arasına gizlenen etleri de kısa sürede buldu. Aslanların doğal yaşam testi, parkı gezen ziyaretçiler tarafından da dikkatle izlendi."

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;