Atatürk Koşusu'na izin çıkmadı

Genelkurmay Başkanlığı, Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin 91'inci yıldönümü nedeniyle Garnizon Koşusu'na izin verilmediğini açıkladı

Pazartesi, 27 Aralık 2010 - 12:07

Atatürk Koşusu'na izin çıkmadı

Genelkurmay Başkanlığı, Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin yıl dönümü kutlamaları kapsamında her sene yapılan "Garnizon Koşusu"nun güzergah tahsis edilmediği için bu sene yapılamadığını belirtti.

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde yer alan bilgi notunda,

"Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 91’inci yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde, her yıl geleneksel olarak icra edilen ’Garnizon Koşusu’, kullanılacak güzergahın tahsis edilmemesi nedeniyle yapılamamıştır" ifadelerine yer verildi.

GEÇEN SENE KOŞULMUŞTU

Atatürk’ün Ankara’ya Gelişinin Yıldönümü dolayısıyla Dikmen’de geleneksel olarak her yıl düzenlenen sembolik karşılama her yıl olduğu gibi geçen yıl da yapılmıştı. Büyük boy Atatürk posteri ve Türk bayrağı taşıyan askerler, "Her Şey Vatan İçin", "Ne Mutlu Türk’üm Diyene", "Vatan Sana Canım Feda" ve "Vatan, Şeref, Vazife, Sevgi" şeklinde tempo tutarak, teçhizatlı şekilde koşmuşlardı. Güzergâh boyunca yol kenarına toplanan ve binaların balkonlarına çıkan başkentliler, askerleri alkışlarken, bazı vatandaşların ağladığı görülmüştü. Araçlarının içindeki bazı vatandaşlar da koşu temposuna korna çalarak eşlik etmişti.

Atatürk Bulvarı, Sıhhiye Meydanı, Necatibey Caddesi ve Gençlik Caddesi istikametini izleyen birlikler, koşuyu Anıtkabir’de sona erdirmiş, Ankara Garnizon Komutanı ve 4. Kolordu Komutanı koşan birlikleri, Sıhhiye Orduevi önünden izlemişti. Koşu güzergâhı, polis ve askeri güvenlik görevlileri tarafından araç trafiğine kapatılırken, koşan birliklere telefon sinyallerini engelleyen bir jammer aracı da eşlik etmesi dikkat çekmişti.

CHP: VALİ VE İÇİŞLERİ BAKANI GÖREVDEN ALINMALI

CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman, her yıl geleneksel olarak yapılan Atatürk Garnizon Koşusu’na izin verilmemesine tepki göstererek, "Bu izinleri vermeyenler başta Ankara Valisi ve hatta İçişleri Bakanı olmak üzere derhal görevden alınmalıdır" dedi.

Arıtman yaptığı yazılı açıklamada, her yıl geleneksel olarak yapılan "Atatürk Garnizon Koşusu"nun Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 91’nci yıldönümü olan bu yıl gerekli izinlerin verilmemesi nedeniyle yapılamadığını belirtti. Bu durumun kabul edilemez olduğunu ifade eden Arıtman şunları söyledi:

"Bu izinleri vermeyenler başta Ankara Valisi ve hatta İçişleri Bakanı olmak üzere derhal görevden alınmalıdır. Yurdumuzun kurtarıcısı, cumhuriyetimizin kurucusu, önderimiz, ulusça tek liderimiz olan Atatürk’e karşı devleti yönetenlerin tahammülsüzlük göstermesi; karşıt olması kabul edilemez ve devlet yöneticiliği göreviyle bağdaşmaz. Her yıl milyonlarca yurttaş sevgisini, minnetini ifade etmek için Anıtkabir’e, Atasına yürüyor. Kendisi de Harbiyeli olan Atatürk’e, onun ebedi mekânına öğrencilerin, okuldaşlarının yürümesini engellemekle Türk Milletinin Atatürk sevgisini yok edemezsiniz, karanlık emellerinize ulaşamazsınız. Bu durum tam tersi olarak Atatürk’ün daha çok sahiplenilmesini sağlayacaktır. Kimse milletimizin kalbinden Atatürk’ü çıkartmayı başaramayacaktır. Bu karanlık fikirli, sözde yöneticiler görevden alınıncaya kadar milyonlarca yurttaş Atatürk’e yürüyecektir."

DSP BAKAN'A SORDU: SORUŞTURMA AÇILACAK MI?

DSP Genel Başkan Yardımcısı Uluç Gürkan, "Garnizon Koşusu"na güzergah tahsil edilmemesine ilişkin İçişleri Bakanı Beşir Atalay’a "açık mektup" göndererek, Ankara Valiliği hakkında soruşturma açıp açmayacağını sordu.

Partiden yapılan yazılı açıklamada, Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 91. yıl dönümü kutlamaları kapsamında her sene düzenlenen Garnizon Koşusu’nun "güzergah tahsil edilmemesi" nedeniyle bu sene yapılmadığı belirtildi ve konuyla ilgili DSP Genel Başkan Yardımcısı Uluç Gürkan’ın İçişleri Bakanı Beşir Atalay’a "açık mektup" gönderdiği bildirildi.

Açıklamaya göre, Gürkan, "açık mektubu"nda şu soruyu yöneltti:

"Atatürk’ün Ankara’ya gelişi, Türkiye’nin kurtuluş, laik ve demokratik Cumhuriyet düzeninin kuruluş mücadelesinin en önemli olaylarındandır. Büyük Millet Meclisi’nin açılmasıyla Ankara ulusal direnişimizin merkezi haline gelmiştir.

Her 27 Aralık, bu anlayışla yıllardır biz Ankaralılar tarafından bir bayram coşkusuyla kutlanmaktadır. Ancak bu yıl Ankara Valiliği, güzergah göstermeyerek Garnizon Koşusu’nun, izin vermeyerek de seğmenlerin yürüyüşünün yapılmasını fiilen engellemiş, Ankara halkını hayal kırıklığına uğratmıştır.

Ankara Valiliğinin Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin kutlanmasını fiilen engellemesini İçişleri Bakanı olarak onaylıyor musunuz? Onaylamıyorsanız, bu ’gayri milli’ engelleme eylemi hakkında yetkinizi kullanarak soruşturma açmayı düşünüyor musunuz?"