'Atatürk'ün mesajı 100 yıl sonra ulaştı'

The Economist, darbe girişimi haberlerine rağmen karşılık Türkiye'de darbelerin geride kaldığını savunurken bir de Atatürk hatırlatması yaptı

12 Şubat 2010, Cuma 13:35
A A

İngiltere’de yayınlanan The Economist dergisi, medyadaki darbe girişimi haberlerine karşılık Türkiye’de darbelerin artık geride kaldığını savundu. Dergi, “Çılgınca darbe planı hikayelerine rağmen, Türk ordusu siyasete artık daha az müdahale etme eğilimine girmekte. Bu dönem artık geride kaldı” diye yazdı. Dergi, Atatürk'ün 1909'da Jön Türklere verdiği verdiği bir mesajın da yerine yeni ulaştığı yorumunu yaptı.  

'Balyoz Planı'nın, son yıllarda ortaya çıkan bir dizi darbe planının sadece sonuncusu olduğunu belirten The Economist, “Bu durum, asayişin bozulduğu illerde orduya yetkiler veren EMASYA protokolünün hükümet tarafından neden kaldırıldığını da açıklıyor. Ordunun siyasetteki rolü sadece Türkler açısından önem taşımıyor. Bu durum, ülkenin stratejik konumu, enerji nakil hatlarında oluşu, NATO'nun ikinci büyük ordusuna sahip olması, çoğunluğun Müslüman olduğu ender laik ülkelerden olması açılarından da önemli” ifadelerine yer verdi.

O MESAJ NEYDİ?

The Economist, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un son dönemlerde oynadığı role de dikkat çekerek, “Şu anda eğer Türk ordusu siyasete karışma tutkusundan vazgeçiyorsa, bu kısmen genelkurmay başkanı İlker Başbuğ sayesindedir” dedi.

Orgeneral Başbuğ’un 1990’lı yıllarda güneydoğuda sertlik yanlısı bir tutum izlediğini iddia eden dergi şu görüşlere yer verdi: “1990'larda güneydoğuda görev yapan ve sertliğiyle nam salan Başbuğ, aslında diğerlerinden daha az laik değil. Ancak Başbuğ, ordunun İslam dini ile yıldızının barışmadığı algısının, zaten azalan halk desteğini daha da düşürdüğünün gayet bilincinde. Atatürk 1909 yılında Jön Türklere, askerlerin artık siyasete bulaşmak yerine orduyu güçlendirmesi gerektiğini söylemişti. Aradan geçen 100 yılı aşkın süre sonra, mesaj yerine ulaşmış görünüyor.”

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;