Atilla Işık emekliliğini istedi

Hükümet tarafından Kara Kuvvetleri Komutanı olması istenen Jandarma Genel Komutanı Atilla Işık emekliliğini istedi..

Atilla Işık emekliliğini istedi

YAŞ'ta kriz sürüyor. Hükümet tarafından Kara Kuvvetleri Komutanı olması istenen Jandarma Genel Komutanı Atilla Işık emekliliğini istedi..

Milliyet yazarı Fikret Bila bu durum iki şekilde yorumlanabilir diyor: Birincisi Askerin karşı hamlesi olabilir... ikincisi de Işık'ın Orgeneral Hasan Iğsız'ın yerine gelmek istememiş olabilir.

Tartışmalı geçen Yüksek Asreri Şura toplantılarında bir ilk yaşandı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atama yapılmadı. Bu olmayınca Orgeneral Işık Koşaner'in Genelkurmay Başkanlığı'na ataması da gerçekleşmedi.

2013 yılında Genelkurmay Başkanlığı'na getirilmesi beklenen 2. Ordu Komutanı Orgeneral Necdet Özel 30 Ağustos tarihinde Jandarma Genel Komutanlığı görevini devralacak.

Genelkurmay Başkanlığı'na Kara Kuvvetleri Komutanı Işık Koşaner'in atanması bekleniyor. Kara Kuvvetleri içinse Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Atilla Işık'ın adı geçiyordu Ancak Atilla Işık emeklilik dilekçesi istedi.

ATİLLA IŞIK KİMDİR?

1946 yılında Afyonkarahisar’da doğan Orgeneral Atilla Işık, Selimiye Askeri Ortaokulu ve Kuleli Askeri Lisesi'nde sonra 1966 yılında Kara Harp Okulu’ndan, 1967 yılında İstihkam Okulu’ndan mezun oldu.

1975 yılına kadar Kara Kuvvetleri'ne bağlı çeşitli birliklerde takım ve bölük komutanı olarak görev yapan Orgeneral Işık, 1977 yılında Kara Harp Akademisi’nden ve 1979 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisi'nden mezun oldu.

Kurmay subay olarak, Genelkurmay Başkanlığı ve Kara Kuvvetleri Karargahlarında Plan ve Proje Subaylığı, Kara Harp Akademisi’nde Öğretim Üyeliği, Amerika Birleşik Devletleri Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığı’nda Türk İrtibat Subaylığı, Kara Kuvvetleri Eğitim Komutanlığı’nda Şube Müdürlüğü, Londra Askeri Ataşeliği, 12’nci Piyade Tümeninde 7’nci Piyade Alay Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Plan ve Prensipler Başkanlığında Savunma Araştırma Şube Müdürlüğü görevlerini yürüttü.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Kara Kuvvetleri Komuta ve Kurmay Kolejini de bitiren Orgeneral Işık, 1993 yılında tuğgeneralliğe terfi ederek; bu rütbede sırasıyla, Genelkurmay Silahsızlanma ve Uluslararası Güvenlik İşleri Daire Başkanlığı, 66’ncı Zırhlı Tugay Komutanlığı görevlerinde bulundu ve 1997 yılında tümgeneralliğe terfi etti.

Tümgeneral rütbesi ile Kara Kuvvetleri Plan ve Prensipler Başkanlığı, Genelkurmay Genel Sekreterliği, İstihkâm Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı görevlerini yürüten Işık, 2001 yılında korgeneralliğe terfi etti.

Işık, Korgeneral rütbesi ile 7’nci Kolordu Komutanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarlığı görevlerinde bulundu.

2006 yılında orgeneralliğe terfi eden Atila Işık, Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı görevini müteakip 04 Ağustos 2008 tarihinde Jandarma Genel Komutanlığı görevine atandı.  Orgeneral Atila Işık; TSK Şeref Madalyası, TSK Üstün Hizmet Madalyası, Amerika Birleşik Devletleri Kara Kuvvetleri Üstün Hizmet Madalyası, Arnavutluk Liyakat Madalyası, Kazakistan Üstün Hizmet Nişanı, Hollanda Mareşose Madalyası, Şili Onursal Orgeneral Unvan Nişanı, Kırgızistan Birinci Derece Kaplan Madalyası, İtalya Karabinieri Altın Liyakat Nişanı, Fransa Milli Jandarma Madalyası, Azerbaycan Devlet Serhat Hizmetleri Komutanlığı Madalyası ve Azerbaycan Serhat Hizmetleri 90'ıncı Yıldönümü Madalyası sahibi....

Evli ve iki çocuk babası olan Org. Işık, iyi derecede İngilizce biliyor.

(Milliyet - Hürriyet)

 

3