Atilla Taş: Hapis bana yaradı, bir kitap iki şarkıyla döndüm

42 yaşındaki şarkıcı Atilla Taş, 14 aydır Silivri Cezaevi’ndeydi. Nihayet 24 Ekim gecesi serbest bırakıldı. İlk iş heyecanla eşine sarıldı. Sonrasında özgürlüğünden bir yarım saati de POSTA’ya ayırdı. Şaşkın ve heyecanlıydı. “Yıllardır kötü şarkılarla bu ülkenin halkına eziyet ettim. Bence tek suçum buydu. Alakasız bir dava kapsamında özgürlüğümden olmak beni kahretti ama hapishanede bir kitap, iki de şarkı yazdım” diyor

28 Ekim 2017, Cumartesi 05:00
A A

Alev Gürsoy Cimin alev.gursoy@posta.com.tr ?Tahliye edildiğinize inanamamışsınız... Jandarma, “Atilla Abi seni tahliye ediyorlar” dediğinde, “Doğru mu söylüyorsun?” diye çocuğu sarstım. Sonra da donup kaldım.

Hücre arkadaşlarınız ne yaptı?

Hücre arkadaşlarınız ne yaptı?

Hiç sorma, arkamdan su döktüler geri geleyim diye. Tövbe tövbe... Artık özgürsünüz... Ruh haliniz nasıl? Aşırı heyecanlıyım. Oksijen çarptı diyebilirim. En büyük derdim eşim Meltem’i ve ailemi özlemekti. Artık onlara daha çok zaman ayıracağım. Cezaevi hayata bakışımı değiştirdi. Kafesteki kuşları şimdi çok daha iyi anlıyorum.

İlk ne yaptınız?

İlk ne yaptınız?

Bakmayın genç göründüğüme, torunum var biliyorsunuz. Ona koştum. Sarıldım, kokladım. Sonra da açık havada koştum.

BİR ATİLLA DEĞİL BİN ATİLLA FEDA OLSUN

BİR ATİLLA DEĞİL BİN ATİLLA FEDA OLSUN

En büyük acınız neydi? Cezaevinde haksız yere yatmak... Hapse girme ihtimali hiç aklınıza gelmiş miydi? İsmini bile zikretmek istemediğim o hain örgütle adımın anılacağı, terörist suçlamasıyla hapse atılacağım hiç aklıma gelmemişti.

AK PARTİLİ VATANDAŞLARA TEŞEKKÜR EDERİM

AK PARTİLİ VATANDAŞLARA TEŞEKKÜR EDERİM

Hapiste 14 ay nasıl geçti? Bunun cevabı yok... Üzülerek diyeyim! Bu arada AK Partili vatandaşlara da çok teşekkür ediyorum. Benim suçlu olduğuma inanmadılar, mektuplar yazdılar, gönderdiler. Bizim birleşmeye ihtiyacımız var. O parti, bu parti tartışmasını bırakalım. Kavga dövüş gereksiz. Bir söz vardır hani: “Gelin canlar bir olalım.” Başka da bir şey demiyorum. Halk nefes alsın. Demokrasi olsun. Sevin sevilin, bol bol sevişin, gerisi boş. Bana hapishane, Silivri işte bunu öğretti. Şunu da söyleyeyim: Benim yaşadıklarım bu ülkede demokrasiyi düzeltecekse bir Atilla değil, bin Atilla feda olsun.

HAPİSANEDEYKEN ‘SAKINCALI ÇÖKELEK’ İSİMLİ BİR KİTAP YAZDIM

HAPİSANEDEYKEN ‘SAKINCALI ÇÖKELEK’ İSİMLİ BİR KİTAP YAZDIM

Zaman nasıl geçiyordu içeride? Düşünerek... Üzülerek... Yararlı da oldu vallahi... İçeride iki şarkı, bir de kitap yazdım. Zamanı boşa harcamamaya çalıştım. Kitabınızın adı ne? ‘Sakıncalı Çökelek’. Bir ay içerisinde çıkar diye tahmin ediyorum.

Ne anlatıyor?

Ne anlatıyor?

‘Ham Çökelek’ten bahsetmiyor, emin olabilirsiniz! Yaşadıklarımı, yaşatılanları anlattım.  İçeride de şarkı söylüyor muydunuz? Evet, ama eziyet etmiyordum kimseye, iyi şarkılar söyledim. ‘Ham Çökelek’i değil!!!

Kaç kişi kalıyordunuz?

Kaç kişi kalıyordunuz?

Üç kişiydik hücrede. Çok şey yaşadım, kitabımda da yazdım. İntikam duyguları içinde misiniz? Hayır. Kimseye kırgın, kızgın değilim. Suçluluğuma kimse inanmadı. Tek tesellim bu.

“Keşke yapmasaydım” dediğiniz bir durum oldu mu?

“Keşke yapmasaydım” dediğiniz bir durum oldu mu?

Yok. Asla. İnsan, hayatta yaptıklarından çok yapmadığı şeyler için “Keşke” der. Aylar önce de serbest bırakıldınız ve hemen geri tutuklandınız. O zaman ne hissetmiştiniz? Beklenmedik bir durumdu ama hapiste insan kendini her olasılığa hazırlıyor. Adalete inanıyor musunuz? Elbette inanıyorum... İnancını yitirmekten daha kötü ne olabilir ki?

Son dönemlerde muhalif kimliğinizle de ön plandaydınız. Ağır tweet’ler atıyordunuz. Sosyal medyayı yine etkin kullanacak mısınız?

Son dönemlerde muhalif kimliğinizle de ön plandaydınız. Ağır tweet’ler atıyordunuz. Sosyal medyayı yine etkin kullanacak mısınız?

1 milyon 700 bin takipçim var. Verdiler gazı. Onlar gazı verdikçe ben de salladım. Yine de hepsini seviyorum. Amma velakin akıllandım. Artık sadece bayramlarda seyranlarda yazarım. Sosyal medyacılara şu ortamda tavsiyem şudur: Hükümeti asla eleştirmesinler muhalefet etmesinler. Yoksa benim başıma gelen onların da başına gelir.

Kızmışsınız sizi gaza getirenlere. Ne yapacaklardı ki, adı üstünde sanal alem işte...

Kızmışsınız sizi gaza getirenlere. Ne yapacaklardı ki, adı üstünde sanal alem işte...

Seviyorum o hayırsızları ama beni gaza getirip Silivri’ye tıktırdıktan sonra biri bile destek olmadı. Bu 1 milyon 700 bin kişiden biri don atlet getirmez mi? Ya da mahkemeye gelmez mi arkadaş? Bu bana ders oldu. Bundan böyle evimin erkeği, çocuklarımın babası, torunumun dedesi olacağım. Yok yok şaka yaptım. Herkesi seviyorum. Tweet de atacağım.

Bundan sonrası için planlar ne?

Bundan sonrası için planlar ne?

Bundan böyle sadece şarkı söyleyerek insanlara eziyet edeceğim!!! Geçmişte kötü şarkılar söylediğiniz mi düşünüyorsunuz? Elbette. İnsanın kendini eleştirmesi kadar güzel bir şey yok. Ama merak ettiğim bir konu var: Yıllarca şarkı söyledim tutuklanmadım, bir tweet attım tutuklandım. Şarkı söyleyeceğim bundan böyle. Orada zarar görmüyorum en azından.

SANA BİR ŞARKI YAZDIM METRİS’İN AVLUSUNDA

SANA BİR ŞARKI YAZDIM METRİS’İN AVLUSUNDA

Hapishanedeyken nasıl ilham geliyor insana? Silivri’nin ilham kapasitesi çok yüksek diyemem... Silivri’de 14 ay kaldım bir şarkı yazdım. Metris’te iki gün kaldım bir şarkı yazdım. Metris’in havası bana ilham verdi! Bu iki şarkı da eşim içindi. Nasıl bir şarkı Metris’te yazdığınız? “İçime attım. Şöyle bir resmine baktım... Sana bir şarkı yazdım, Metris’in avlusunda...” İşte sözleri. İnşallah zehirlenmez dinleyenler.

TUTUKLANMASAYDIM ASLA EVLENMEYECEKTİM

TUTUKLANMASAYDIM ASLA EVLENMEYECEKTİM

Hapishanede evlenmiştiniz... Evet, Meltem (Güler) ile 10 Ekim 2016’da Silivri Cezaevi’nde evlendim. Beni cezaevine atanlara çok teşekkür ediyorum. Yoksa hayatta evlenmezdim. Onların sayesinde yuva sahibi oldum, ne güzel.

Ne demek bu?

Ne demek bu?

Tutuklanmasaydım asla evlenmeyecektik belki de. Meltem’in hayatımdaki yerini, önemini göremeyecektim. Silivri’de bunu fark ettim. Evlendim. Eşimle beş dakika baş başa konuşamadan, el ele tutuşmadan hücreme döndüm. Eşiniz Meltem Güler ile Twitter’da mı tanışmıştınız? Hayır. Birileri öyle yalan bir haber yazdı. Akılları sıra ilginçlik yapacaklar. Twitter’dan hapse girdim, güya eşimle de Twitter’da tanışmışım. İlgisi yok... 14 yıldır beraberdik zaten. Sadece nikah yoktu.  

NE OLMUŞTU?

NE OLMUŞTU?

FETÖ’nün medya yapılanmasına ilişkin ‘örgüt üyeliği’ ve ‘darbeye teşebbüs’ suçlarından açılan dava sebebiyle 14 ay cezaevinde kalan Atilla Taş ‘tutuklulukta geçirdikleri süre ve suç vasfının değişme ihtimali’ nazara alınarak adli kontrol şartıyla tahliye edildi. Atilla Taş’a yurt dışına çıkış yasağı konuldu. Şarkıcı ayda iki kez karakola giderek imza atacak.