Atina'da namaza saldırı

Avrupa'nın tek camisiz başkenti Atina'da bayram namazı meydanlarda kılınırken, Attiki Meydanı'nda namaza duranlar yumurtalı ve yoğurtlu saldırıya uğradı

Atina'da namaza saldırı

On binlerce Müslüman göçmenin yaşadığı Avrupa’nın tek camisiz başkenti Atina’daki 11 meydanda dün bayram namazı kılındı. Ancak, Attiki meydanında tatsız olaylar bayram coşkusunu gölgeledi.

Attiki Meydanı’nda 30 kişilik aşırı sağcı “Hrisi Avgi” (Altın Şafak) grubu üyeleri Müslümanların namaz kılmasını engellemek istedi. Yunan polisinin özel timleri sis bombası atarak grubu püskürttü. Bu yüzden bayram namazı bir saat gecikmeyle başladı.

'DÜNYAYA REZİL OLUYORUZ'

Namazın başında etraftaki evlerden, Müslümanlara yumurta ve yoğurt atıldı. Serinkanlı davranan Müslümanlar üstlerini yumurta ve yoğurt lekelerinden temizleyip namazına başladılar. Olayı canlı yayınlayan Skai TV haber kanalı sunucuları protestocularla yumurta atanların eylemlerini “sefillik” ve “saçmalık” olarak tanımladı.

Selanik Üniversitesi’nden Prof. Yanis Milopoulos “Bu tür olaylar bizi hiç onurlandırmıyor” dedi. Prof. Evgenia Burnova da “İstanbul’da 80 kilisede ayin yapılıyor. Atina’da cami yok, Yunan başkentinde cami olmaması ile uluslararası alanda rezil oluyoruz” diye konuştu.

MİLLİYET