Atlantis 'yine' bulundu

Denizaltı arkeologları, kayıp kıta Atlantis'in kalıntılarını bulduklarını iddia etti

18 Aralık 2009, Cuma 14:02
A A

Adları açıklanmayan bir grup arkeolog, Karayip Denizi'nin dibinden çektikleri ve Atlantis şehrine ait olduğunu belirttikleri görüntüleri yayımladı. Deniz yatağındaki kalıntıların Mısır piramitlerinden öncesine dayanan bir şehre ait olduğu öne sürüldü.

Adlarını açıklamayan arkeologların bir Fransız gazetesine gönderdiği görüntülerde, bir kentin sokaklarını andıran, ızgara planındaki yapılar görülebiliyor. Arkeologlar, yapılardan birinin de muhtemelen piramit olduğunu söyledi.

Arkeolog grubu, bu gizemli bölgeyi etraflıca araştırmak için sponsorlardan yardım bekliyor. Şehrin bulunduğu yeri tam olarak açıklamayan arkeologlar, bunun Karaib denizinin derinliklerinde bir yer olduğunu söylemekle yetindi.

ATLANTİS EFSANESİ

Olağanüstü zenginliğe, bilgiye ve güce sahip olan ve okyanus suları altına gömülen Atlantis efsanesi, milyonları büyülüyor. Şehrin yeri ise gizemini koruyor.

Bu konuda yapılan spekülasyonlardan birinde, 2000 yılında Karadeniz’de Türkiye sahili açıklarında, bir kilometre derinlikte şehrin kalıntılarının bulunduğu iddia edilmişti. Bu bölgenin MÖ 5000 civarında muhtemelen Nuh tufanında sular altında kaldığı düşünülüyor.

2004 yılında da Akdeniz’de Kıbrıs’la Suriye arasında 1,6 kilometre derinlikte insan yapımı duvarlar olduğu tespit edilmişti.

2007 yılında İsveçli araştırmacılar, kentin Bronz Çağında batmış Kuzey Denizindeki Dogger sahilinde bulunduğu iddia etmişti. Bu yılın şubat ayında da, Afrika açıklarında okyanusta şehir sokaklarına benzeyen ızgara şeklindeki görüntüler, Google Earth tarafından belirlenmişti.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;