Atlı polisler göstericileri ezdi

İsveç'in Malmö şehrinde Limhams Meydanı'nda ırkçı partiye karşı gösteri düzenleyen ırkçılık karşıtları, polisin sert müdahalesi ile karşılaştı. Atlı polislerin müdahalesi sonucu atların altında kalan 5'i ağır onlarca gösterici yaralandı

24 Ağustos 2014, Pazar 10:16
A A

Limhams Meydanı’nda toplanan bir grup ırkçı partiyi protesto etti. Göstericilere atlı polisler müdahale etti. Sert müdahale sonrası onlarca gösterici atların altında kalarak yaralandı. Yaralıların arasında, eylem için Kopenhag’dan Malmö’ye gelen Danimarkalıların da da bulunduğu bildirildi.

Malmö şehrini de kapsayan Skaane bölgesi nöbetçi basın sözcüsü Louise Ercolina yaptığı açıklamada, "Olaylar sırasında ağır yaralanan 5 kişi hastanede tedaviye alındı. Hafif yaralılar ise ayakta tedavi edildiler" dedi.

Bir görgü tanığı ise, "Ben en az 3 kişinin başından ağır yaralandığını gördüm. Polis acımasız davrandı" dedi.

Emniyet sözcüsü  Katrin Bergquist, yabancı düşmanı İsveçlilerin Partisi’nin Malmö şehir merkezinde yaklaşan seçimler nedeniyle kampanya yürüteceğini öğrenen ırkçılık karşıtlarının kalabalık bir şekilde saldırıda bulunduklarını savunarak, "Bizim atlarımız göstericileri dağıtmak için kullanıldı, ama bu arada yaralanan sadece bir kişi gördüm" dedi.

Irkçı partiye karşı yaklaşık bin kişinin protesto gösterisine katıldığı bunlardan yaklaşık 200’ünün Danimarka’dan giden ırkçılık karşıtları olduğu bildirildi.  Emniyet müdürlüğü olayları yatıştırmak için 400 polisin görev yaptığını bildirdi. Olayların hala yer yer devam ettiği, polisin bir çok  caddeyi kapattığı bildirildi. Gözaltına alınanların sayıları hakkında ise bilgi verilmedi.

Öte yandan İsveçlilerin Partisi Başkanı Stefan Jakobsson ise bölgeden polis koruma altında uzaklaştırıldı.

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;