ATM'den komisyon uyarısı

Ortak ATM uygulamasına katılan 26 bankadan 7'si müşterisine masraf ödetmiyor, diğerlerinin komisyon miktarı değişiyor. Değişen komisyonlar da ortalığı karıştırıyor

27 Ekim 2009, Salı 05:00
A A

MASRAFLAR FARKLI FARKLI

Türkiye genelinde ATM’si bulunan 26 bankanın 1 Ekim’de başlattığı Ortak ATM uygulaması banka müşterilerinin para çekme olanaklarını genişletse de alınan komisyonların belirsizliği rahatsızlık yarattı. Bankalar başka ATM’lerden para çekiminde komisyon keseceklerini açıklamışlardı. Ancak her bankanın komisyon miktarı değiştiği için, tüketicilere bu konuda düzgün bir bilgilendirme verilemedi.

SİSTEM ÜÇ AYDA KURULACAK

Tüketicinin harcayacağı parayı bilmeden hizmet alması, tüketiciler kadar bankacılık otoritesini de rahatsız etti. Bankalar, gelen eleştirilerin ardından, sorunun çözümünü buldu. İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hakan Aran, en iyi yöntemin işlem anında ATM’den bilgilendirme olduğunu ve bankaların bununla ilgili bir düzenleme yapacağını bildirdi. Hakan Aran, sistemin yaklaşık 3 ayda kurulacağını kaydetti.

KOMİSYON HESAPTAN KESİLECEK

Hakan Aran komisyonun neden alındığı konusunu ise şöyle açıkladı: “Bir başka bankanın müşterisi para çekmek için benim bankamı kullandığında, ben karşı bankadan bu hizmetin ücretini alıyorum. Bunun adı paylaşım komisyonu. Ama o müşteriden ne kadar ücret alınacağını, ATM sahibi banka değil kart sahibi banka belirliyor.” Yani tüketicinin ödeyeceği komisyon miktarı, tüketicinin bankasına bağlı.

BAZI BANKALAR MASRAFSIZ

Bu arada ortak ATM uygulamasında, 26 bankadan 7 banka, müşterilerinin başka bankaların ATM’sinden para çekmesi durumunda, müşterilerine hiçbir komisyon yansıtmıyor. 8 banka, müşterilerinin hesabından 3 lira ile 4.5 lira arasında değişen sabit komisyonlar çekiyor. Citibank’ın sabit komisyonu ise 10 lira. Kalan 10 banka sabit bir para üzerine, çekilen para miktarına göre yüzde 1 komisyon uyguluyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;