Atmosferdeki sera gazı yoğunluğu en üst seviyede

Küresel iklim değişikliğine yol açan sera gazlarının atmosferdeki yoğunluğu geçen yıl, ölçümlerin yapılmaya başlandığı 1998 yılından sonraki en üst düzeyine ulaştı

23 Kasım 2009, Pazartesi 20:13
A A

BM Dünya Meteoroloji Örgütü bülteninde açıklanan geçen yılki ölçüm sonuçlarına göre bu gazlar içinde bulunan karbondioksit, giderek daha büyük bir hızla artıyor.

Örgütün başkanı Michel Jarraud raporla ilgili yaptığı açıklamada, "Bu eğilim dünyayı, gelecek on yıllarda sıcaklıkların artacağı en kötü senaryoya doğru götürüyor. Bu nedenle acil önleme ihtiyaç var. Eğer artış bu hızla devam ederse, bilimcilerin tahmin ettiği en kötü senaryo gerçekleşir" dedi.

İklim Değişikliği Uluslararası Paneli’nin tahminlerine göre salım azaltılamazsa, küresel ortalama sıcaklık 2100’de 6 santigrat derece artacak. Bu da kuraklık, çölleşme, seller ve diğer felaketler demek.

Jarraud, karbondioksidin daha hızla artmasının önemli olduğunu, alınan tüm önlemlere karşın bu gazdaki artış hızının giderek küçülmek yerine büyümeye devam ettiğini vurguladı.

Atmosferde sera etkisine, güneş ısısının atmosfer içinde tutulmasına yol açan gazlar, karbondioksit, nitrik oksit ve metan. Bu gazlar bataklık gibi doğal ortamlarda ve insan faaliyetleri sonucu atmosfere salınıyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;