Avcılar'da kimyasal alarmı!

Mahalleye gece yarısı plakasız bir kamyonla dökülen "kum" benzeri madde "kimyasal atık" paniğine neden oldu. Belediye mahallede önlem aldı, uzmanlar bekleniyor. Mahallelinin ise endişeli bekleyişi sürüyor

08 Kasım 2013, Cuma 17:05
A A

Avcılar’da dere ıslah çalışması yapılan alana bir kamyondan gece yarısı dökülen "kum" benzeri madde mahallede paniğe neden oldu.

Mahalle sakinleri koku, geniz yanması şikayetiyle durumu belediyeye bildirdi. Belediye ekipleri sabah saatlerinde gelerek incelemelerde bulundu. Belediye ekipleri çevrede önlem aldıktan sonra durumu İl Çevre Müdürlüğü, Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı’na ile İZAYDAŞ’a haber verdi.

'KONUYU TAM BİLEMİYORUZ'

Avcılar Belediyesi Zabıta Müdürü Mehmet Güven, "Dün gece yarısı kum, silisyum diye adlandırabileceğimiz kendi içerisinde oksidasyon oluşturan bir madde. Bu bir atık olabilir, kimyasal çalışmanın sonunda curuf diye adlandırdığımız madde olabilir. Konuyu tam bilemiyoruz.

İl Çevre Müdürlüğü, Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı’na ile İZAYDAŞ’ı aradık bilgilendirdik. Şu an bekliyoruz" dedi. Bir belediye görevlisi de "İl Çevre Müdürlüğü’nden gelecek arkadaşların vereceği kararın ardından işlem yapılacak" diye konuştu.

'KİMYASAL MADDE OLDUĞUNU SABAH UYANINCA ANLADIK'

Mahalle sakinlerinden Duran Ilgaz, gece yarısı damper sesi ile uyandıklarını belirterek, "Dere çalışması nedeniyle kum döküldüğünü zannediyorduk. Kimyasal madde olduğunu sabah uyanınca anladık. Gelen bir yetkili, güneşin etkisiyle yandığını, buharının da insan gözüyle görülmediği çocukların da etkilenme riskinin bulunduğunu belirtti. Bir cocuğun cildinde yanma olmuş" diye konuştu

Ilgaz, "Damper sesine uyandım. Ellerinde fenerler vardı, buraya döktüler. Aracın plakası yoktu. Kum, çakıl zannettik ancak güneş doğduğunda yanmaya başladı, koku yayıldı" diye konuştu.

'VÜCUDU KIPKIRMIZI OLMUŞTU'

Çocuğunun bu maddenin içine girdiğini belirten bir kadın ise, "Çocuğum yarıya kadar girmiş. Bağırdığını duydum. Hemen banyoya soktum vücudu kıpkırmızı olmuştu" şeklinde konuştu.

Mahallede önlem alan belediye ekipleri, İl Çevre Müdürlüğü’nden gelecek yetkilileri bekliyor.

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;