Avrupa Atletizm Şampiyonası başlıyor

20. Avrupa Atletizm Şampiyonası, bin 370 atletin katılımıyla yarın İspanya'nın Barcelona kentinde başlayacak

Avrupa Atletizm Şampiyonası başlıyor

Atletizmde, tarihinde ilk defa bir Avrupa Şampiyonası düzenleyen İspanya, Barcelona kentinde, 7 gün boyunca Avrupa’nın en renkli spor organizasyonlarından birine ev sahipliği yapacak.

20 SPORCU İLE KATILIYORUZ

Türkiye, şampiyonaya 12 bayan ve 8 erkek olmak üzere, toplam 20 sporcu ile katılacak.

Şampiyona öncesi Elmas Lig’in (Diamond League) Lozan ayağında 3 bin metrede 3. olan Avrupa salon rekortmeni Almitu Bekele Degfa, Paris ayağında 5 bin metrede 3. olan, çift olimpiyat gümüş madalyalı Elvan Abeylegesse ile son olarak İspanya’da koştuğu 100 metre engellide Türkiye rekoru kıran Nevin Yanıt, Türkiye’nin madalya beklentisi yüksek atletlerinin başında yer alıyor.

Ayrıca Türk Milli Takımı, tarihinde ilk kez bir Avrupa şampiyonasında erkekler 4x100 metre ve bayanlar 4x400 metre bayrak yarışlarında piste çıkacak.

Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzi, 5 bin ve 10 bin metrelerde mücadele edecek Meryem Erdoğan’ın ilk 5 şansının bulunduğuna inandıklarını, Mert Girmalegese ve Halil Akkaş’ın 5 bin metrede, Kemal Koyuncu’nun ise 10 bin metrede madalya şanslarının bulunduğunu, kafilede yer alan diğer atletlerin ise yarı final ve final koşabileceklerini açıkladı.

ISINBAYEVA VE OLSSON YOK

İlk defa 50 ülkeden bin 370 atletin katılımıyla bir rekora imza atan 20. Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda, atletizmseverler dünya rekortmeni Rus sırıkçı Yelena Isinbayeva ile üç adım atlamada 2004’te olimpiyat şampiyonu olan ve iki kez Avrupa şampiyonluğunu elde eden İsveçli Christian Olsson’un yokluğunu hissedecek.

TÜRK MİLLİ TAKIMIN'NDA YER ALAN İSİMLER

Bayanlar
Elvan Abeylegesse (5 bin-10 bin metre)
Almitu Bekele Degfa (5 bin metre)
Nevin Yanıt (100 metre engelli)
Aslı Çakır Alptekin (Bin 500 metre)
Meryem Erdoğan (5 bin metre-10 bin metre)
Sultan Haydar (Bin 500 metre)
Burcu Ayhan (Yüksek atlama)
Binnaz Uslu (Bin 500 metre)
Meliz Redif (200 metre, 400 metre, 4x400 metre bayrak)
Özge Gürler (400 metre engelli, 4x400 metre bayrak)
Birsen Engin (400 metre engelli, 4x400 metre bayrak)
Pınar Saka (400 metre, 4x400 metre bayrak)

Erkekler
Halil Akkaş (5 bin metre)
Mert Girmalegese (5 bin metre)
Kemal Koyuncu (5 bin metre-10 bin metre)
Tuncay Örs (400 metre engelli)

İzzet Safer (100 metre-200 metre-4x100 metre bayrak)
Mustafa Delioğlu (4x100 metre bayrak)
Hakan Karacaoğlu (4x100 metre bayrak)
Sezayi Özkaya (4x100 metre bayrak)

İLK GÜN PİSTE ÇIKACAK TÜRK ATLETLER

Şampiyonanın ilk günü olan yarın, Türk Milli Takımı’ndan 4 atlet piste çıkacak. Sabah seansında bayanlar 400 metre engellide Özge Gürler ve Birsen Engin, seçme serilerinde mücadele edecekler.

Özge Gürler 2. seride, Birsen Engin ise 3. seride piste çıkacak. Akşam seansında ise İzzet Safer, erkekler 100 metre seçmelerinde 5. seride piste çıkarken, Kemal Koyuncu, erkekler 10 bin metre finalinde koşacak.

3