Avrupa etkisini kaybediyor

TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, AB'nin Türkiye üzerindeki etkisini kaybettiğini söyledi

11 Ekim 2009, Pazar 05:00
A A

Komşulara komşu olacak
Türk Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Avrupa Birliği’nin (AB) bölgesinde gerçek bir güç olmaya başlayan Türkiye üzerindeki etkisini kaybetmekte olduğunu söyledi.

Balkan Politika Kulübü’nün düzenlediği, ‘Türkiye ve AB İlişkileri’ konferansında konuşan Yalçındağ, Türkiye’nin üyeliğinin AB’yi Orta Doğu, Kafkaslar ve Orta Asya gibi bölgelere komşu haline getireceğine dikkat çekti.

Reform süreci baltalanıyor
Yalçındağ, “Siyasetçilerden yükselen olumsuz açıklamalar, Türk kamuoyunca kaygıyla karşılanıyor. Reform süreci baltalanıyor. Bu da son açıklanan Bağımsız Türkiye Komisyonu raporunda isabetle saptandığı gibi Türkiye’de Avrupa karşıtlarının söylemlerinin güçlenmesine yol açıyor.

İşin ilginç yönü AB, tam da Türkiye, bölgesinde güç olurken etkisini kaybediyor. Türkiye-AB müzakere süreci tam üyelikle sonuçlanmalıdır” dedi.

Kıbrıs’la ilişkilendirmeyin
Yalçındağ şöyle konuştu: “Kıbrıs’tan kaynaklanan engellerden biri karşımızda. Türkiye’nin gümrük birliği yükümlülüklerini yerine getirip getirmemesiyle ilgili olarak, süreci ciddi biçimde etkileyecek bir girişim olmaması durumunda AB zirvesi Türkiye hakkında bir karar almak durumunda.

AB’nin Kıbrıs sorunuyla Türkiye’nin üyeliğini ilişkilendirme çabaları, kamuoyunu ve iş dünyasını derin huzursuzluğa itiyor.”

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.