Avrupa futbolunun dev bütçesi

Deloitte'un Yıllık Futbol Finansmanı Araştırması 2010'a göre, Avrupa futbol pazarı, ekonomik krize rağmen 15.7 milyar Euro düzeyine ulaştı

08 Haziran 2010, Salı 11:52
A A

Deloitte’den yapılan yazılı açıklamada yer verilen rapora göre, "Avrupa’nın en büyükleri" olarak kabul edilen İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya ve İspanya liglerinin toplamı, 7.9 milyar Euro ile Avrupa pazarının yaklaşık yarısını oluşturdu.

5 ligin toplam ekonomik büyüklüğü, küresel krize rağmen 2007/2008 sezonuna oranla yaklaşık 200 milyon Euro artış gösterirken, Bundesliga, Serie A ve Ligue 1, en büyük gelir kalemleri olan yayın hakları, maç günü satışları ve reklam gelirlerinde artış kaydetti.

PREMIER LİG ZİRVEDE, BUNDESLIGA TAKİPTE


İngiltere Premier League takımları toplam 2.3 milyar Euroluk gelirle, dünyada en fazla futbol gelirine sahip ligde yer almayı sürdürürken, ikinci sıradaki Alman Bundesliga’nın gelirleri yüzde 10 artışla 1.575 milyar Euro olarak gerçekleşti.

1.501 milyar Euro ile üçüncü sırada yer alan İspanya’da Barcelona ve Real Madrid’in gelirlerinde yükseliş olurken, La Liga’nın diğer 18 takımının gelirlerinde düşüş kaydedildi.

TURCELL SÜPER LİG İLK 5'İN ARDINDAN GELİYOR

İtalya’da Serie A gelirleri yüzde 5 artarak 1,494 milyar Euro düzeyine yükseldi. Fransa birinci ligi Ligue 1, gelirlerini ilk kez 1 milyar Euronun üzerine çıkardı. Turkcell Süper Lig, Avrupa futbol gelirlerinde "5 büyükler"i takip eden 4 lig arasında yer aldı.

Bu ligler, 422 milyon Euro ile Hollanda, 352 milyon Euro ile Rusya, 342 milyon Euro ile Turkcell Süper Lig ve 256 milyon Euro ile Portekiz olarak sıralandı.

"5 BÜYÜKLER"İN EN BÜYÜK KAYNAĞI YAYIN GELİRLERİ

Rapora göre, Avrupa liglerinde gelirlerde artış yaşandı, ancak gider kalemleri nedeniyle aynı performans karlılık noktasında sergilenemedi.

En büyük 5 ligde, kulüplerin yaptığı maaş ödemeleri geçen sezon itibarıyla yüzde 6 (305 milyon Euro) yükseliş göstererek, ilk kez 5 milyar Euro'yu aştı.

EN KARLI LİG BUNDESLIGA


İngiltere ve İtalya’da maaş ödemelerindeki artışın gelir artışının önüne geçmesi, operasyonel karlılık oranları üzerinde baskı yarattı. İngiltere liginde kulüplerin toplam karı 93 milyon Euro seviyesine gerilerken, Alman Bundesliga 172 milyon Euro ile Avrupa’nın en kârlı ligi oldu.

İtalya ve Fransa’da, yükselen gelirlere rağmen kar elde edilemedi. İspanya’da yılı yüksek karla kapatan Barcelona ve Real Madrid dışındaki kulüpler, yılı zararla kapattı.

Avrupa’da 2008-2009 sezonunda, en fazla gelir kaydeden 20 kulüp 3,9 milyar Euro ile toplam gelirlerin yüzde 25’e yakınını topladı. "5 büyük"lerin en büyük gelir kaynağı ise 3,712 milyar Euro ile yayın gelirleri oldu.

3

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;