Avrupa Merkez Bankası'ndan Yunanistan'a kötü haber

Avrupa Merkez Bankası'nın, bankaların Yunanistan'ın borçlarını kredi teminatı olarak kullanmasına izin veren muafiyeti kaldırdığı bildirildi. Böylece Yunanistan'ın borçlarını ödemek için yeni kredi alması zorlaşacak. Özetle Avrupa Merkez Bankası fonlama için Yunan tahvillerini 'istemiyoruz' dedi. Bu SYRIZA'ya ekonomik olarak gelen en kötü haber oldu

05 Şubat 2015, Perşembe 10:21
A A

Yunanistan'ın yeni hükümeti uzlaşma arayışlarıyla temaslarını sürdürürken, Avrupa Merkez Bankası (AMB), bankaların ellerindeki Yunanistan tahvillerini fonlama karşılığında kabul etme uygulamasını ani bir kararla iptal etti. AMB'nin internet sitesinden duyurduğu karar 11 Şubat'ta yürürlüğe girecek.

Bu karar en çok Yunanistan Merkez Bankası ve bankalarını etkileyecek. Bankalar, 11 Şubat’tan sonra kaynak ihtiyaçlarını Avrupa Merkez Bankası yerine Yunanistan Merkez Bankası’ndan sağlayacak. Yunanistan Merkez Bankası da, euro ihtiyacını yürürlükteki programa bağlı kalındığı sürece Avrupa Merkez Bankası’ndan sağlayabilecek.
 AMB’nin bu kararının açıklanmasından kısa bir süre önce Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis, AMB Başkanı Mario Draghi ile görüştü. Draghi görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Yunanistan gibi üyelerini desteklemek için "gereken her şeyi yapacağını" ve Varoufakis de AMB’nin desteğine güvenebileceklerini söylemişti.

Yunanistan’ın, Avrupa Birliği, Uluslararası Para Fonu ve Avrupa Merkez Bankası’ndan oluşan Troyka ile daha önce yapılan programı bir yana bırakıp borç koşullarını iyileştirmeye dönük girişimlerine bir yanıt olarak nitelendirildi.

ÇOK SERT DÜŞTÜ

Avrupa Merkez Bankası, fonlama karşılığında Yunan tahvillerini kabul etme uygulamasını ani bir kararla iptal etti. Ülke bankalarını finanse etme yükünü Yunanistan Merkez Bankası'nın üzerine yıkan bu karar, yeni bir reform anlaşması yapana kadar Atina'yı yalnız bırakıyor. Bu karar, Yunanistan Merkez Bankası'nın gelecek haftalarda bankalara on milyarlarca euro ek acil likidite sağlamak zorunda kalacağı anlamına geliyor.

Yunan bankalarının hisseleri bu kararın ardından yüzde 22.6 düşüşle açılırken, Atina borsasındaki düşüş ise yüzde 9.3 oldu. Yunanistan'ın üç yıllık devlet tahvillerin faizi 3 puan yükselerek yüzde 19.82'yi gördü.Kararın ardından sert değer kaybederek 1.1304 dolara kadar gerileyen euro ise kısmen toparlanarak 1.1366'ya kadar yükselmesine karşılık, Salı günü gördüğü iki haftanın zirvesi olan 1.1534'ün altında yer alıyor. AMB'nin bu adımı ayrıca Yunanistan'ın mali yardım karşılığında reformlar yapmasını öngören programı terk etmesine bir cevap olarak yorumlanıyor.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;