Avrupa Parlamentosu Türkiye'yi kınadı

İstanbul başta olmak üzere Türkiye'nin çeşitli şehirlerinde düzenlenen Gezi yıldönümü gösterileri sırasında polisin tutumunu eleştiren Avrupa Parlamentosu, Türkiye'yi kınayan bir mesaj yayınladı

02 Haziran 2014, Pazartesi 11:47
A A

Gezi Parkı Direnişi'nin yıldönümünde hayatını kaybedenleri anmak için düzenlenen gösterilere katılanlar ve onları izleyen gazetecilere karşı, biber gazı, gaz bombası TOMA'lar kullanan, gazetecilere karşı şiddet ve yasak uygulayan polisi eleştiren Avrupa Parlamentosu, hükümetin 25 bin polisi göstericilerin üzerine salmasını kınadı.

Avrupa Parlamentosu'nun İnsan Hakları Komiseri Niels Muiznieks “Türkiye’de yapılan gösteriler, 1 yıl önce Taksim’deki Gezi Parkı ile başlayan gösterilerin yıldönümü için düzenlenen gösterilerdir. Türk hükümetinin göstericilere ve olayları izleyen gazetecilere müdahalesi ülkedeki insan hakları konusunda büyük endişe ve soru işareti yaratmaktadır. Polisin ve Türk hükümetinin tutumunu kınıyoruz” dedi.  

DHA

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.