Avrupa'da en hızlı internet hangi ülkede?

The Independent tarafından yayınlanan yeni rapor, Avrupa'da en hızlı internet bağlantısını hangi ülkelerin sunduğunu gözler önüne serdi

25 Mart 2015, Çarşamba 18:12
A A

Birleşik Krallık’ın tirajı en yüksek gazeteleri arasında yer alan The Independent tarafından geçtiğimiz günlerde yayınlanan yeni bir rapor, Avrupa’da en hızlı internetin hangi ülkelerde bulunduğunu gözler önüne sürdü. Avrupa ülkelerinde görülen en yüksek indirme hızları göz önüne alınarak hazırlanan bu listenin ilk sırasında Romanya yer aldı. Avrupa’da en hızlı internet listesinin geri kalanını ise sırasıyla İsveç, Hollanda, Litvanya, Letonya, İsviçre, Danimarka, İzlanda, Moldova ve Fransa oluşturdu.

Romanya’nın en hızlı internet bağlantısı sıralamasında Avrupa’nın önde gelen ülkelerinin üstünde yer alması şaşkınlık yaratırken, bu durumun çeşitli sosyal faktörler nedeniyle ortaya çıktığı belirtiliyor. Öncelikle Romanya nüfusunun Almanya veya Fransa gibi büyük ülkelere göre daha düşük olması, ülkedeki online kullanıcı sayısını da düşürüyor ve böylece internet hızının yüksek kalmasını sağlıyor. Romanya’daki bu hızlı internetin bir diğer nedeni ise ülkede küçük bölgelere hizmet sunan internet firmalarının sayıca diğer ülkelerden çok daha fazla olması gösteriliyor. Bu lokal firmaların fazlalığı kullanıcıların daha hızlı internete daha düşük maliyetlere sahip olmasına olanak sağlıyor. Romanya’daki indirme hızının saniyede 200 megabite kadar çıkabildiği belirtiliyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;