Avrupa'nın eski TIR'ları Orta Doğu'da satılıyor

Avrupa'nın eski TIR'ları Orta Doğu'da satılıyor

31 Ekim 2009, Cumartesi 11:40
A A

Avrupa’da modeli eskiyen TIR’lar, Türkiye üzerinden Orta Doğu ülkelerine götürülerek buralarda satılıyor.
Edirne’nin Gümrüklerden Sorumlu Vali Yardımcısı Ali Deniz Süren, AA muhabirinin konuya ilişkin sorularını yanıtlarken, Avrupa’da belli bir yaşın üzerinde veya AB standartlarına uymayan veya kullanımdan düşürülen TIR’ların, başta Irak olmak üzere Orta Doğu ülkelerine gönderildiğini belirtti.

Son iki ayda gönderilen TIR sayısında büyük artış olduğunu anlatan Sürmen, şu bilgileri verdi:
"Kapıkule Sınır Kapısı’ndan giriş yapan modeli eskimiş veya AB ülkelerinde trafikten düşürülmüş TIR’lar, Irak, Suriye ve İran’a gönderiliyor. Bu TIR’lar bazen sınır kapımızda da sıkıntılara neden oluyor. Geçiş için eksik belgesi olan TIR’lar bazen sınır kapımızda birkaç gün beklemek zorunda kalıyor. Bu bekleme diğer Türkiye’ye giriş yapan TIR’ların işlemlerinin de yavaşlamasına sebep oluyor. Arkadaşlarımızın özverili çalışmaları sayesinde sıkıntıları aşmaya çalışıyoruz" dedi.

Kapıkule Gümrük Başmüdürü Kaptan Kılıç ise genelde Orta Doğu ülkelerine gönderilen TIR’ların 2000-2008 model olduğunu belirtti.
Ayda 3 bin TIR’ın Türkiye üzerinden transit işlemlerini yaptırarak Irak’a gönderildiğini ifade eden Kılıç, şunları söyledi:
"Irak bir savaştan çıktı. Haliyle ülke toparlanıyor. Avrupa’nın değişik ülkelerinden toplanan binlerce dorse ve çekici Irak’ta oluşturulan pazarda satışa sunuluyor. Bu TIR’lar bizden sadece transit işlemlerini yaptırıyorlar. TIR’ların Ulaştırma Bakanlığından geçici plaka alması gerekiyor. Ulaştırma Bakanlığından işlemlerini tamamladıktan sonra TIR’lar sınır kapımızdan geçebiliyor."
Kılıç, Eylül ayında bin 500, Ekim ayında ise yaklaşık 3 bin TIR’ın Avrupa’dan Orta Doğu ülkelerine gönderildiğini belirtti.

Hakan Şahin / AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;